Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Miotła niełatwa do wymiecenia

Obrazek

Miotła zbożowa była w tym roku szczególnie dobrze widoczna w zbożach. To przykład, że nawet obowiązkowy jesienny zabieg nie musi zagwarantować 100-proc. skuteczności zwalczania tego chwastu. Ale oprócz miotły są też i inne chwasty jednoliścienne.

Jacek Daleszyński25 sierpnia 2021, 08:00
Górująca nad łanami zbóż miotła zbożowa w tym roku zaskoczyła. To przecież podstawowy chwast, który w programie zwalczania zajmuje jedno z najważniejszych, jeśli nie najważniejsze miejsce. Wymknęła się jednak spod kontroli. Dlaczego tak się stało? Bo widoczna była nie tylko na uwrociach czy przy miedzach, miejsca te mogły zostać niedopryskane. Często zachwaszczała całe plantacje i to bardzo mocno.

Jednym z powodów mógł być brak zabiegu jesiennego, np. w zbyt późno sianych zbożach. Druga kwestia to przebieg pogody i brak okienka pogodowego na zabieg. Mroźna w tym roku zima i wyjątkowo chłodna wiosna wstrzymały wschody miotły, która pojawiła się później, już po np. poprawkach herbicydowych.

Bank zarobi

Dziesiątki roślin miotły na m2oznaczają tysiące nasion, a to z kolei, że zarobi bank – glebowy bank nasion. Jedna roślina miotły średnio wytwarza 1–2 tys. nasion (opisana rekordzistka 12 tys. nasion). Nasiona te mogą kiełkować po 1–2 latach w glebie, ale niektóre źródła podają, że nawet po kilkudziesięciu. Wystarczy do tego temperatura 0°C. Niech pocieszeniem będzie fakt, że nasiona miotły z reguły nie kiełkują z głębokości większej niż 5 cm (mogą kiełkować z powierzchni gleby). Część z nich można zatem zakopać orką, jednak po ich ponownym wykopaniu mogą się one znaleźć na odpowiedniej do kiełkowania głębokości.

Więcej o zwalczaniu miotły i nie tylko w zbożach ozimych w najnowszym wydaniu „top agrar Polska”.jd, for. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)