Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Miotła w jęczmieniu ozimym

Obrazek

Wszystkie chwasty najlepiej zwalczyć już jesienią, także jednoliścienne. Jeśli jednak nie wykona się zabiegu herbicydami i przetrwają one do wiosny trzeba szybko zareagować i je zniszczyć.

18 marca 2014, 11:51

Miotła zbożowa to bardzo groźny chwast. Wiosną po ruszeniu wegetacji bardzo szybko się rozkrzewia i staje się odporniejsza (w stosunku do jesieni) na działanie herbicydów. Może także kiełkować jako forma jara wiosną przy temperaturze 3–5 st. C. Powoduje straty w plonie ziarna do 1,2 t/ha. Najwięcej preparatów do wiosennego zwalczania miotły zbożowej znajdziemy w zaleceniach dla pszenicy. W jęczmieniu ozimym natomiast jest ich bardzo mało. Teoretycznie skuteczny powinien być izoproturon (IPU, np. Protugan 500 SC w dawce 2–3 l/ha), jednak jest to substancja działająca m.in. doglebowo przez korzenie. Przy silnie rozkrzewionym jęczmieniu ozimym na wiosnę (a tak jest w zdecydowanej większości przypadków) jego skuteczność może by niewystarczająca. Inną opcją jest zastosowanie sulfonylomoczników, np. preparatu Chisel 75 WG zawierającego tifensulfuron metylu i chlorosulfuron w dawce 60 g/ha. Można go jednak stosować tylko do końca fazy krzewienia.
Najlepiej z miotłą poradzi sobie graminicyd Axial 100 EC, jedyny zarejestrowany w tej uprawie zawierający pinoksaden. Preparat ten można stosować do końca fazy krzewienia miotły zbożowej w dawce 0,3–0,45 l/ha w zależności od stopnia rozwoju chwastu.
Więcej na temat zwalczania chwastów w zbożach w naszym wydaniu ekstra „Zboża w mistrzowskiej uprawie”.
jdWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)