Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Mszyce ciągle groźne

Obrazek

Ostatni tydzień w większości kraju był ciepły. Panujące warunki są nadal idealne do rozwoju mszyc.

6 października 2014, 13:10

Przypomnijmy, że najbardziej zagrożone atakiem mszyc są jęczmień ozimy oraz wcześnie siane pozostałe zboża ozime. Na plantacjach można zaobserwować uskrzydlone formy szkodników, które mogą migrować i przenosić wirusa wywołującego żółtą karłowatość liści jęczmienia. Lustracja pól pozwoli określić stan zagrożenia, a przy wystąpieniu pierwszych osobników na roślinach zaleca się wykonać zabieg insektycydowy. Najwcześniejsze zboża znajdują się obecnie w fazie 2–3 liści, zatem warto jeszcze poczekać z dokarmianiem mikroelementami, które najwcześniej zaleca się stosować od czwartego liścia.
Bardzo liczne kolonie mszyc można znaleźć na kukurydzy. Szczególnie upodobały sobie one liście okrywowe kolb już od początku września. Duża liczba owadów silnie osłabia rośliny. Z zasychającej właśnie kukurydzy ziarnowej mszyce mogą przenosić się na plantacje zbóż ozimych. Niebezpieczne zatem dla zbóż jest sąsiedztwo plantacji kukurydzy.
Link do informacji zawierającej wykaz preparatów zarejestrowanych do zwalczania mszyc w zbożach ozimych – kliknij TUTAJ.
jdWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)