Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Na choroby konkretne substancje

Obrazek

Grzyby wywołujące choroby zbóż różnią się pomiędzy sobą pod kątem sposobu bytowania na roślinie. To determinuje wybór substancji czynnej, którą będziemy je zwalczać.

Jacek Daleszyński24 stycznia 2018, 09:30
Grzyb atakujący roślinę po infekcji przechodzi czas inkubacji, a więc okres rozwoju bez objawów chorobowych widocznych na roślinie. Po ich wystąpieniu możemy wzrokowo określić, czy grzyb rozwija się na martwej czy żywej tkance, np. liści. W pierwszym przypadku będziemy mieli do czynienia z pasożytem względnym, a w drugim z bezwzględnym. Do pasożyta względnego otoczonego najczęściej żółtą obwódką substancje czynne nie będą w stanie dotrzeć. Takie zatem grzyby należy zwalczać zapobiegawczo, czyli zastosować fungicyd jeszcze przed pojawieniem się objawów choroby na roślinie. Do tej grupy grzybów zaliczymy m.in. septoriozę, brunatną plamistość liści czy fuzariozy. Pasożyty bezwzględne nie zabijają komórek roślinnych, ale korzystają z asymilatów gromadzonych przez roślinę. Dlatego też przy wystąpienie takich chorób, jak mączniak czy rdze nie obserwujemy wokół grzybni czy urediniów obwódki świadczącej o tym, że tkanka jest martwa. Te grzyby łatwiej zwalczyć, bo nawet kiedy pojawią się już objawy to można zastosować substancje o działaniu wyniszczającym.

Wiedzieć, kiedy pryskać

Bardzo dobrym punktem odniesienia przy planowaniu zabiegów fungicydowych jest moment infekcji daną chorobą. Trzeba jednak wiedzieć, w jakich warunkach ma ona miejsce. Dla przykładu rdza brunatna infekuje roślinę w temperaturze 16°C, a żółta już przy 7°C. Brunatna plamistość liści infekuje rośliny przy temperaturze 18°C, a pleśń śniegowa wymaga do tego 0°C. Pamiętając o tym z jakim pasożytem mamy do czynienia musimy w odpowiednim czasie po infekcji wykonać zabieg dla jak najwyższej jego skuteczności.

Więcej o zwalczaniu chorób grzybowych przeczytasz w najnowszym, lutowym wydaniu „top agrar Polska” od strony 74.


jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)