Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Na Podkarpaciu już sieją pszenicę jarą

Obrazek

Rolnicy wyjechali w pole nie tylko z nawozami. Ostatnie ocieplenie sprawiło, że w ruch poszły także zestawy uprawowo–siewne.

Jacek Daleszyński8 marca 2017, 08:30

Na Podkarpaciu w okolicach Przemyśla intensywnie świecące słońce w zeszłym tygodniu sprawiło, że rolnicy nie czekali i wjeżdżali w pole z siewnikami. Spotkaliśmy już pola, na których wysiana została pszenica jara.

– W tym rejonie gospodarujemy na glebach ilastych, które dość dobrze utrzymują wilgoć i niejednokrotnie sprawiają problem przy uprawie. Często jest za morko, ale równie często jest zbyt sucho i gleba szybko zaskorupia się – mówi nam jeden z okolicznych rolników. Jak dodaje kiedy tylko jest taka możliwość to każdy rolnik chce jak najszybciej doprowadzić glebę do takiego stanu, żeby można było ją obsiać. Mimo że ostatni okres był dość przekropny to jednak po ustąpieniu mrozów gleba szybko osiągnęła odpowiednią wilgotność pozwalającą na jej doprawienie. Stąd widoczne już pierwsze pole obsiane zbożami jarymi.

Tak wczesny termin siewu zbóż jarych wynika z faktu, że coraz częściej mamy do czynienia z suszami wiosennymi. Rolnicy chcąc się przed nią bronić sieją wcześniej, nawet w glebę nieco zbyt wilgotną. Tej co prawda nie lubi szczególnie jęczmień, ale nawet ten gatunek jest już wysiewany wcześniej.
Warto mieć na uwadze, że siew w zbyt wilgotną glebę może skutkować nadmiernym jej zbiciem i zaburzeniem stosunków wodno–powietrznych. Gleba może też się szybko zaskorupić po nadejściu słonecznej pogody, co skutecznie opóźni, a nawet uniemożliwi wschody.

Termin siewu zbóż jarych
Dzisiaj praktycznie nie obowiązują już ściśle określone terminy siewu zbóż jarych jak np. w przypadku ozimych. Te drugie powinny osiągnąć przed zimą odpowiednią fazę rozwojową gwarantującą im dobre przezimowanie i szybki start na wiosnę. W przypadku jarych ostatnie lata pokazują, że wczesny siew odpłaca się lepszym plonowanie. Powód jest prosty: w ten sposób omija się wiosenne susze i daje roślinom, np. wysianym na początku marca szansę na wytworzenie na tyle głęboko sięgających korzeni, że zniosą one lepiej niedobory wody niż rośliny wysiane w ogrzaną glebę o odpowiedniej wilgotności. To często jednak wiąże się z siewem nawet kilka tygodni późniejszym. Wczesny siew jest ważny szczególnie w przypadku owsa, którego ziarniaki pokryte grubą plewą potrzebują sporo wody do skiełkowania (musi ona spenetrować właśnie plewę). Wniosek jest jeden: jeśli tylko można na tyle dobrze doprawić glebę, żeby jej nie zbić i nadmiernie zagęścić to jak najbardziej można wysiewać zboża jare.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy