Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Na zboża jare przyszedł już czas

Obrazek

Pogoda nieubłaganie wymusza na rolnikach przyspieszenie wejścia w pole. Nie tylko z powodu sprzyjającej pogody, ale także z niedostatku wody w glebie.

4 marca 2014, 11:03

Początek sezonu prac polowych w tym roku rozpoczął się 2–3 tygodnie wcześniej. Głównym powodem jest po prostu możliwość wjazdu w pole. W niektórych regionach kraju, gdzie śniegu było więcej (np. Lubelszczyzna) zapasy wody są wyższa. Natomiast w woj. wielkopolskim przez dwa pierwsze miesiące tego roku spadł śnieg, który w przeliczeniu dał 11 mm opadu. To zdecydowanie za mało, zwłaszcza że prognozy pogody nie są łaskawe i nie przewidują opadów deszczu w najbliższych tygodniach. Aby zapobiec parowaniu wody z pól przeznaczonych pod uprawy jare zaleca się ich włókowanie lub lekkie bronowanie.
Przyspieszeniu ulega zatem termin siewu zbóż jarych. W takich warunkach nie można wręcz z nim zwlekać. Najważniejsze jest zabezpieczenie szybkich i wyrównanych wschodów i „złapanie” wilgoci pozimowej. Jeśli rośliny dobrze wystartują, na co wpływać będzie także pogoda, to mają one spore szansa na przetrwanie okresu bezdeszczowego.
jdWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)