Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Najważniejsza jest jakość materiału siewnego

Jak przekonują hodowcy i producenci materiału siewnego ten jest podstawą wysokich plonów i inwestycją, która się opłaca. Top Farms Agro ma swoją filozofię, jeśli chodzi o produkcję kwalifikatu zbóż.

Jacek Daleszyński19 czerwca 2020, 12:58
– W przypadku nasion oferowanych przez naszą firmę stawiamy przede wszystkim na jakość materiału siewnego. Nasze odmiany mają się sprawdzić nie tylko w laboratorium czy na poletkach, ale przede wszystkim na polach rolników – mówił podczas naszego webinarium Łukasz Kostyk, dyrektor handlowy Top Farms Agro (na zdjęciu). Firma na swoich polach produkcyjnych co roku testuje 5–6 nowych odmian, często jeszcze pod nazwami kodowymi. Najlepsze z nich po sprawdzeniu się są wciągane do oferty firmy i mogą trafić do rolników.

– Pod produkcję materiału siewnego przeznaczamy nasze najlepsze pola wolne przede wszystkim od fuzarioz. Uprawa zbóż na materiał siewny zawsze przypada, np. po grochu, soi, bobiku czy rzepaku – mówił dyrektor. Specjalnie powołana Centralna Grupa Nasienna składająca się z ponad 100 osób zajmuje się dbaniem o to, by materiał siewny był jak najwyższej jakości. Rocznie firma wysyła ponad 100 prób zaprawionego materiału siewnego do laboratorium Syngenty we Francji, które bada pokrycie ziaren zaprawą i osypywanie się tej zaprawy.

– Posiadamy własne akredytowane laboratorium po to, by skrócić czas od zbioru do przygotowania materiału siewnego, by ten mógł na czas trafić do rolników – mówił Łukasz Kostyk. Dodał, że 250 tys. ha każdego roku obsiewane jest kwalifikatem pochodzącym z Top Farms Agro.

Top Farms Agro to platforma produkcyjno-dystrybucyjna powstała w 2008 r. Obecnie 6 tys. ha dedykowane jest tylko pod produkcję nasienną. Obróbka materiału siewnego odbywa się w 3 zakładach nasiennych.

Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat produkcji materiału siewnego w Top Farms.

jd, fot. Czubinski


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)