Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Nie wszędzie można jeszcze wjechać z azotem

Obrazek

Mimo słonecznej pogody i mrozu pozwalającego wjechać w pole nie wszyscy rolnicy są w stanie rozsiać azot na oziminy. Wschód Polski ma z tym problem.

Jacek Daleszyński20 marca 2018, 13:50
Mamy sygnał od naszego Czytelnika z Lubelszczyzny. W ostatni weekend spadł w tamtym regionie śnieg, który lokalnie pokrył pola nawet 10 cm warstwą (powyżej zdjęcie z Zamojszczyzny z nieco cieńszą pokrywą śnieżną). Rośliny są więc całkowicie przykryte, a to zgodnie z przepisami uniemożliwia rozsiewanie nawozów mineralnych (o aktualnych przepisach nawozowych przeczytasz tutaj).

Teoretycznie nie ma się czym przejmować, ale jeśli mróz odpuści i śnieg stopnieje to może się okazać, że zwyczajnie nie będzie można wjechać w pole. A przecież najlepiej, żeby nawozy czekały na roślinę, a nie odwrotnie. Rośliny wraz z przyjściem wiosny (astronomiczna już jutro!) bardzo szybko wznowią wegetację i to ponownie, bo ostatnie ocieplenie już spowodowało, że oziminy zazieleniły się. Zanim uda się wjechać w pole rośliny na pewno zaczną cierpieć na niedobór składników, głównie azotu. To oznacza nieodwracalne straty w plonie.
Co zatem zrobić? Jeśli tylko śnieg zniknie z pola trzeba koniecznie wjechać z nawozem. Wierzchnia warstwa gleby z pewnością rozmarznie i może utrudniać nawożenie. Lepsze jednak będą koleiny na polu niż głodujące rośliny zwłaszcza, że w tym roku potrzebują one więcej składników niż zwykle.

Na polach bez śniegu i jeszcze nie nawożonych nie powinno się dłużej zwlekać z podaniem azotu, ale także potasu, siarki i magnezu. W tym roku z powodu deszczowej jesieni większość składników jest wymyta i już na starcie ich dostępna pula jest mocno zmniejszona.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)