Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Nowy program ochrony zbóż od BASF

Obrazek

W ostatnich latach z rynku zdecydowanie więcej znika substancji czynnych niż się ich pojawia. Optymizmem napawa wprowadzenie nowej substancji fungicydowej przez firmę BASF.

dr Maria Walerowska21 grudnia 2020, 10:30

Wprawdzie informacje o Revysolu pojawiły się już jakiś czas temu, jednak dopiero teraz firma BASF przedstawiła spektrum planowanego jej wykorzystania do ochrony zbóż. Revysol to nazwa handlowa s.cz. o nazwie mefentriflukonazol. Należy ona do grupy inhibitorów steroli, a w swojej cząsteczce ma grupę izopropanolową. Jest to pierwszy azol zawierający izopropanol. Revysol dostępny był już na rynku w rozwiązaniu RevyFlex (Revycare + Flexity) – rekomendowanym na pierwszy zabieg w ochronie zbóż składającym się z 3 substancji czynnych, tj. 300 g/l metrafenonu + 100 g/l piraklostrobiny, 100 g/l mefentriflukonazolu

Revysol – gwiazda BASF

– Pierwsze doświadczenia praktyczne rolników, którzy w mijającym sezonie zastosowali ten fungicyd, są bardzo pozytywne. Przede wszystkim docenili ten produkt za skuteczne działanie w niskich temperaturach – już od 5 st. C – mówił dr Jarosław Nadziak z BASF. 

Jednocześnie przedstawił propozycję nowy program intensywnej ochrony zbóż bazujący właśnie na nowej substancji czynnej. 

Do ochrony liścia flagowego, czyli na zabieg T2, BASF rekomenduje produkt Revysky (Revysol + Xemium), a do ochrony kłosa RevyTop (pak zawierający 2 fungicydy: Sulky + Simveris). 

– Zastosowanie Revysky daje niezależność́ od pogody dzięki do 40% wyższej skuteczności w deszczowych warunkach oraz umożliwia lepsze zarzadzanie czasem dzięki nawet 2 razy dłuższemu oknu zabiegowemu – podkreślał dr Nadziak z BASF. Zalecana dawka do stosowania w pszenicy ozimej, jęczmieniu jarym i ozimym to 1,25-1,5 l/ha, natomiast w pszenżycie i życie ozimym to 1 l/ha.

– Z kolei RevyTop to pak zawierający 2 fungicydy – Sulky (Revysol) i Simveris (metkonazol) daje 4-krotnie wyższą odporność na promieniowanie UV oraz skutecznie chroni przed fuzariozami i mikotoskynami – podkreśla dr Nadziak. RevyTop polecany jest do stosowania w dawce 0,5 l/ha Sulky + 1 l/ha Simveris – dodał.

Duet na Start – wariant mniej intensywny 

Kolejną nowością̨ BASF w segmencie ekonomicznym jest rozwiązanie fungicydowe Duet na Start dla technologii mniej intensywnej do zabiegu w terminie T1 (BBCH 30/31) do ochrony podstawy źdźbła oraz liści. Jest to pak składający się z dwóch produktów: Empartis + Flexity. Jest to rozwiązanie nie zawierające triazoli, ponieważ w jego skład wchodzą takie s.cz., jak: boskalid, metrafenon i krezoksym metylowy. Duet na Start polecany jest do stosowania w dawce Empartis 0,75 l/ha + Flexity 0,25 l/ha. W technologii dwuzabiegowej na drugi zabieg rekomendowany jest wówczas Priaxor w dawce 0,75 l/ha.

To mimo wszystko dobry sezon

– W 2020 r. udział BASF we wszystkich segmentach środków ochrony roślin na krajowym rynku rósł we wszystkich segmentach z wyjątkiem fungicydów buraczanych. Jesienią 2019 r. odnotowaliśmy spadek sprzedaży tylko w segmencie herbicydów rzepaczanych. Udział BASF w krajowym rynku ś.o.r. w 2020 r. wg Kynetec wyniósł 18% – podkreślał Cezary Urban. To także rok zmian strukturalnych. Od września nową szefową marketingu BASF jest Kateryna Demydas, która zastąpiła na tym stanowisku Jacka Brola – dodaje.

Fot. agrarfotoPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)