Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Odchwaszczać, nie odchwaszczać…

Obrazek

Mamy już koniec I dekady listopada, a niektóre pszenice weszły właśnie w fazę, w której mogłyby być odchwaszczane. Czy zatem warto jeszcze wykonać ten zabieg?

Jacek Daleszyński10 listopada 2021, 12:32
Wczoraj późnym wieczorem na polach widziałem jeszcze ciągniki z siewnikami zbożowymi. Rolnicy wykorzystują fakt, że pogoda pozwoliła na zebranie kukurydzy i buraków, spadło trochę deszczu, który umożliwił uprawę pól i siew. Jak donoszą nasi Czytelnicy w niektórych rejonach pługi czy kultywatory do głębokiej uprawy nie chciały w glebę wchodzić, bo było zbyt sucho.
Siane jeszcze teraz pszenice trzeba będzie odchwaszczać na wiosnę. Ich wschody potrwają dość długo, więc w zimę mogą wejść w fazie szpilki lub 1 liścia. Te natomiast, które teraz mają po 2–3 liście z powodzeniem można odchwaszczać.

Najważniejsza pogoda

Dziś mieliśmy lekki przymrozek, który jednak jak pokazuje praktyka i zapewne doświadczenie wielu z Was nie powinien wpłynąć negatywnie na zboże, jeśli zabieg wykonało się np. dzień wcześniej. Prognozy przewidują, że ujemne temperatury w nocy będziemy mieli od poniedziałku. Pogoda to tego czasu ma być słoneczna lub z zachmurzeniami, a temperatura dodatnia zarówno w dzień jak i w nocy. Lokalnie mogą oczywiście wystąpić przymrozki. Jeśli zatem prognozy nie ulegną zmianie, to warto wykorzystać pogodę i wykonać jeszcze odchwaszczanie zbóż.

Temperatura dla herbicydu

Oprócz fazy rozwojowej zbóż ważna jest też temperatura, która wpływa na skuteczność herbicydów. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie, ale zawsze warto przypomnieć, jakich temperatur minimalnych do działania potrzebują poszczególne jesienne substancje czynne:
 • beflubutamid    4–5°C,
 • chlorosulfuron    4–8°C,
 • beflubutamid    4–5°C,
 • chlorosulfuron    4–8°C,
 • chlorotoluron    –3 (działa od 0 °C),
 • diflufenikan    8°C,
 • halauksyfen    2°C
 • jodosulfuron    6–10°C,
 • mezosulfuron    6–10°C,
 • pendimetalina    0°C,
 • penoksulam    >5°C,
 • pinoksaden    0–1°C,
 • prosulfokarb    >0°C,
 • tribenuron    2–4°C.

Generalnie jest tak, że nawet substancje o wyższej minimalnej temperaturze działania można by zastosować przy nieco niższych temperaturach, ale trzeba się liczyć z tym, że będą niestety gorzej działać. Warto zatem skupić się na substancjach, które działają w prognozowanej temperaturze np. 2–4°C. Można spotkać się z zaleceniami, że herbicydów nie powinno się stosować w temperaturze poniżej 8°C. Współczesne jednak herbicydy o coraz lepszych formulacjach pozwalają na nagięcie tej zasady.

Przymrozek i herbicyd

W praktyce niewielki przymrozek występujący po zabiegu dopuszczonym herbicydem nie szkodzi roślinom uprawnym. W przypadku stosowania niektórych substancji, np. sulfonylomoczników mogą wystąpić na zbożach objawy fitotoksyczności w postaci zżółknięcia liści, ale są one przemijające.
W okresie jesiennym rośliny są też długo mokre, a jak często słyszymy zabiegi powinno się wykonywać na rośliny suche. Chodzi o to, że na zbyt wilgotnych roślinach ciecz robocza może się nie utrzymać lub po jej zmieszani z rosą koncentracja substancji czynnej spadnie na tyle, że będzie niewystarczająco skuteczna. Jednak nie tylko rosa jest problemem, ale też wilgotność powietrza. Jeśli jest ona zbyt wysoka, to ciecz robocza może być gorzej pobierana przez chwasty (nie zachodzi wówczas wchłanianie przez liście). Nie stanowi to problemu w przypadku substancji działających przez korzenie, ale te nalistne mogą być już gorzej pobierane i tym samym mniej skuteczne.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)