Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Odmiana pszenicy odporna na suszę

Obrazek

Naukowcy z Uniwersytetu w Nebrasce odkryli u dzikiej pszenicy gen zwiększający tolerancję roślin na suszę. Po jego wprowadzeniu do pszenicy uprawnej okazało się, że rośliny wykształciły zdecydowanie większy i o lepszej strukturze system korzeniowy.

dr Maria Walerowska24 czerwca 2020, 18:00

Naukowcy zaobserwowali, że w suchych warunkach umożliwiło to głębsze przenikanie korzeni w głąb gleby. Podejrzewają oni, że warunkach suszy pszenica wykorzystała tą zdolność do „poszukiwania” wody w głębszych warstwach gleby, przez korzenie sięgały głębiej i rośliny lepiej zniosły niedobór wody.

Dodatkowo po wprowadzeniu tego genu pszenica w warunkach suszy wykształciła ziarno o większej masie tysiąca ziaren w porównaniu do tradycyjnych odmian uprawianych w tych samych warunkach. 

Wprawdzie w Stanach Zjednoczonych prace nad pszenicą odporną na suszę pozostają w sferze naukowej, to w Argentynie podejmuje się już wprowadzenia w praktyce pszenicy GMO odpornej na suszę, donosi portal transgen.de. Firma Bioceris starała się o oficjalną rejestrację takiej odmiany, jednak władze Argentyny odrzuciły ten wniosek, powołując się na ryzyko zawirowań rynkowych, związanych z eksportem. Firma nie ustaje w próbach i poszukuje możliwości wprowadzenia takiej odmiany w innych krajach, szczególnie w Brazylii.

Źródło: dlg-mitteilungen.dePicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)