Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Ostatni dzwonek na wybór odmiany zbóż ozimych do siewu

Obrazek

Wrzesień i październik to standardowy czas siewów zbóż ozimych. Jednym z podstawowych czynników sukcesu w uprawie jest wybór właściwej odmiany, dostosowanej m.in. do warunków rejonu uprawy. Ich zestaw prezentują listy odmian zalecanych do uprawy w poszczególnych województwach, tzw. LOZ.

Janusz Biernacki25 września 2021, 08:45

Tworzenie List Odmian Zalecanych (LOZ) i ich coroczną aktualizację prowadzi Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej. Wykazy te są z kolei przygotowywane na podstawie krajowych wyników badań Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, koordynowanych przez COBORU.

Dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali, jaką odmianę wybrać lub w celu sprawdzenia poprawności tej decyzji, co ułatwi prowadzenie uprawy i ograniczy koszty produkcji, publikujemy te listy dla wszystkich gatunków zbóż ozimych (patrz tabele; źródło: COBORU).

 

 Warto zauważyć, że o uniwersalności niektórych odmian pod względem warunków uprawy świadczy m.in. ich rekomendacja w większości województw. Z kolei nowe odmiany, zwykle zalecane są w mniejszej ich liczbie. Wynika to często z ograniczonej ilości dostępnego w handlu materiału siewnego oraz etapu zdobywania popularności.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)