Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Otwarto wielki terminal zbożowo-paszowy w Gdyni

Obrazek

W Gdyni, w porcie przy Nabrzeżu Śląskim powstał nowy czterokomorowy magazyn zbożowy o pojemności 60 tys. ton. Ma on stanowić ważną bazę paszowo-zbożową na terenie Morskiego Terminalu Masowego Gdynia sp. z o.o.

Aleksandra Galus7 maja 2015, 11:53

Nowo postawiony magazyn kosztował 26 mln zł i jest dzierżawiony przez spółkę Morski Terminal Masowy Gdynia, który obecnie dysponuje pojemnością magazynową rzędu 120 tys. ton. Nowy magazyn w założeniu ma zwiększyć obroty zboża i pasz. Inwestorem przedsięwzięcia był Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA.
 
- Port w Gdynia chce być najważniejszym portem polskim dla rynku zbożowo-paszowego. […] Aby ta pozycja była rzeczywiście istotna, to musimy inwestować [...], a naszą słabością była niewystarczająca powierzchnia składowa portowych magazynów – tłumaczy Janusz Jarosiński, prezes zarządu Morskiego Portu Gdynia SA.

Jarosiński zwrócił uwagę na fakt, że z roku na rok przeładunki rosną. Tylko w ubiegłym roku w porcie przeładowano 2 mln 900 tys. ton zboża a w marcu br. przeładowano już ponad pół miliona ton, co – jak podkreślił - nie zdarzyło się jeszcze w żadnym polskim porcie. 74 proc. przeładunków stanowi eksport polskiego zboża. Ocenił także, że w 2015 roku wzrost przeładunków zboża może być jeszcze wyższy.
 
Nowy magazyn ma 35 m. wysokości i jest wyposażony w nowoczesne urządzenia technologiczne służące przyjmowaniu śruty ze statków oraz wyładowywania na samochody poprzez cztery stanowiska załadowcze. Przenośniki taśmowe, kubełkowe i łańcuchowe wraz z wieżą technologiczną z dwiema wagami przesypowymi pozwalają na osiągnięcie wydajności dwóch linii technologicznych przy rozładunku statku sięgającej 1,2 tys. ton na godzinę. Natomiast każde ze stanowisk załadunku samochodów pracuje z wydajnością 300 ton na godzinę.

Zaraz przy magazynie znajduje się linia technologiczna do załadunku i opróżniania magazynu. Jednocześnie wraz z budową nowego obiektu, przebudowany został też dotychczas eksploatowany magazyn zbożowy tak, aby oba obiekty mogły współdziałać.
 
Prezes Morskiego Terminalu Masowego Gdynia sp. z o.o. Bogdan Buczko powiedział, że terminal obecnie dysponuje pojemnością magazynową 120 tys. ton, ale dodał, że „nie jest to wystarczająca pojemność i planowane są kolejne inwestycje zwiększające powierzchnię magazynową terminalu”.

W ub. roku terminal przeładował 1 mln 194 tys. ton. produktów rolnych (zboża, śruty sojowej). W tym roku, do końca kwietnia przeładował ponad 733 tys. ton, co stanowi 46 proc. planowanych przeładunków na ten rok. ag

Fot. P. Łuczak, PAP/Piotr Wittman
Źródło: PAPPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)