Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Oziminy do przesiania?

Obrazek

Niestety, wiele wskazuje na to, że ziścił się najgorszy sen wielu rolników w kraju i na większości obszaru będziemy musieli przesiewać oziminy. W najgorszej kondycji są plantacje najmniej zimotrwałego jęczmienia ozimego.

dr Maria Walerowska11 lutego 2016, 16:12

Okazuje się jednak, że wymarzły także pszenżyta oraz pszenice z wczesnych siewów, które były bardziej rozwinięte przez mrozami (na zdjęciu taka plantacja na Żuławach Wislanych). Natomiast zdecydowanie lepiej poradziły sobie pszenice wysiane późno, tzn. po kukurydzy ziarnowej lub burakach cukrowych, które nie zaczęły się krzewić przed uderzeniem mrozów. Wszędzie tam, gdzie spadło chociaż kilka centymetrów śniegu przed mrozami, rośliny najprawdopodobniej przeżyły.

Z doniesień rolników wynika, że taka sytuacja miała miejsce na Opolszczyźnie oraz na Dolnym Śląsku. Wiele zbóż, ale także rzepaków będzie trzeba przesiewać na Warmii i Mazurach, na Kujawach, częściowo w Wielkopolsce, ale także dotyczy to pasa środkowego Polski oraz południowego-wschodu i północnej części. Wszędzie tam, gdzie faktycznie będzie trzeba przesiać oziminy należy zwrócić uwagę na następstwo roślin w kontekście zastosowanych już herbicydów. Problemem może się okazać także dostępność nasion kwalifikowanych zbóż jarych. 

Tym, którzy mają jeszcze wątpliwości co do kondycji ozimin polecamy wykonanie prostego testu. Instruktarz w filmie poniżej.   mwal

Fot. van der BurgPicture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)