Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

PDO pszenżyto jare - listy odmian zalecanych (LOZ) ułatwiają wybór

Obrazek

Ważnym ułatwieniem przy wyborze odmiany pszenżyta jarego do siewu w poszczególnych rejonach agrotechnicznych są Listy odmian zalecanych (LOZ) do uprawy na obszarze województw.

Janusz Biernacki2 marca 2023, 08:45
Wśród zbóż LOZ w pszenżycie jarym mają nieco mniejsze znaczenie, gdyż liczba odmian zarejestrowanych na tle innych gatunków jest niewielka, jednak sama możliwość wyboru odmiany do siewu pozostaje. Ponadto, nie we wszystkich województwach listy te są opracowywane, co wynika z braku badań PDO na tym terenie. Dotyczy to 7 województw, zatem rolnicy z tych rejonów powinni w większym stopniu zwracać uwagę na indywidualne cechy agrotechniczne odmian i zalecenia uprawowe hodowcy (patrz zestawienie, źródło COBORU).
Odmianami rekomendowanymi do uprawy w największej liczbie województw są Hugo (8) i Santos (7) oraz Impetus i Mamut (po 5)
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)