Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Plaga mszyc – zboża zagrożone chorobami wirusowymi

Obrazek

Panuje niemal idealna pogoda dla rozwoju mszyc, które chętnie o tej porze roku bytują na zbożach. Warto sprawdzić plantację i w przypadku konieczności wykonać zabieg insektycydem.

Jacek Daleszyński5 października 2016, 07:00

Zboża ozime mogą być atakowane przez kilka gatunków mszyc. Najpopularniejsze to mszyca zbożowa oraz czeremchowo-zbożowa. Jesienią gatunki te pojawiają się przede wszystkim na wcześnie wysianych zbożach, a optymalna dla nich temperatura wynosi 10–20oC. Szkodliwość mszyc generalnie polega na zmniejszaniu plonu ziarna oraz jego masy tysiąca. Te parametry pogarszają się szczególnie podczas wiosennego żerowania szkodników. Szkodliwość mszyc jesienią polega na przenoszeniu wirusów wywołujących żółtą karłowatość liści jęczmienia. Choroba ta występuje nie tylko jak wskazuje nazwa na jęczmieniu. Jej objawy widoczne są dopiero wiosną i z tego powodu rolnicy nie zawsze decydują się na zwalczanie mszyc już jesienią. Objawy żerowania samych mszyc to małe, żółte plamki na liściach, które przy nasilonym żerowaniu mogą całkowicie żółknąc. W przypadku żerowania mszycy czeremchowo-zbożowej liście mogą się zwijać i marszczyć.

Zaprawa najskuteczniejsza
Siewy zbóż ozimych jeszcze trwają, warto zatem zastanowić się nad zaprawieniem materiału siewnego jedną z dwóch dostępnych zapraw owadobójczych: Astep 225 FS (imidachlopryd, protiokonazol) i Nuprid Max 222 FS (imidachlopryd, tebukonazol). Duże nasilenie szkodnika może jednak spowodować obniżenie skuteczności preparatów. Konieczne wtedy może okazać się zastosowanie nalistne insektycydu. Obecnie zarejestrowane są m.in. pyretroidy oraz substancje fosforoorganiczne. Pełen wykaz preparatów znajdziesz TUTAJ. Zabieg nalistny wykonuje się po zaobserwowaniu pierwszych mszyc na roślinach w fazie od jednego liści do wytworzenie trzech źdźbeł (BBCH 11–23).

jd, fot. BromirskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)