Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Plonowanie jęczmienia ozimego w rejonach

Obrazek

Przed wyborem odmiany do siewu warto skorzystać z informacji oferowanych przez porejestrowe doświadczalnictwo odmianowe (PDO), a zwłaszcza poznać plonowanie odmian w poszczególnych rejonach kraju.

Janusz Biernacki23 maja 2022, 13:45
Chociaż do żniw pozostało jeszcze trochę czasu, decyzja o wyborze odmiany do siewu w konkretnym rejonie kraju powinna być podjęta jak najszybciej, by móc skorzystać z jak najszerszej oferty. Dotyczy to m.in. jęczmienia ozimego, który wśród zbóż ozimych siany jest w pierwszej kolejności. Poza informacjami zawartymi w tzw. LOZ (wojewódzkich listach odmian zalecanych do uprawy), bardzo przydatne okażą się także wyniki plonowania odmian w rejonach, zwykle różniące się istotnie od średnich krajowych.
Plony jęczmienia ozimego w 2021 r. były wysokie. Średni plon ziarna odmian wzorcowych (Jakubus, KWS Morris i Mirabelle) na przeciętnym poziomie agrotechniki przekroczył 89 dt/ha i był zaledwie o 1 dt niższy niż przed rokiem. Na wysokim poziomie agrotechniki plon wyniósł 102 dt/ha, o przeszło 3 dt/ha mniejszy niż w roku 2020. A jak to wyglądało w rejonach?
 
Plony w rejonach
W roku 2021 na poziomie a1 plony odmian wzorcowych jęczmienia ozimego w poszczególnych rejonach kraju wyniosły od 83,1 dt/ha w rejonie IV (województwa mazowieckie, łódzkie i lubelskie) do 97,4 dt/ha w rejonie II (woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie). Na poziomie a2 najwyższe plony odnotowano w rejonie V i II (województwa dolnośląskie, śląskie i opolskie oraz warmińsko – mazurskie i podlaskie), natomiast najniższe w rejonie I (zachodniopomorskie i pomorskie).
Najlepsze odmiany w rejonach w roku 2021 częściowo się pokrywały. W rejonie I i II najwyżej plonowała SU Jule, w rejonie III i IV odmiana KWS Morris, w rejonie V była to RGT Mela, a w VI Julia (szczegółowe wyniki – patrz tabela).
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)