Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Pogoda sprzyja szkodnikom: czym zwalczać skrzypionkę?

Obrazek

Zboża warto teraz sprawdzić pod kątem występowania szkodników. Pojawia się skrzypionka, której larwy lubią żerować zwłaszcza na górnych liściach, najważniejszych dla plonu.

Jacek Daleszyński2 czerwca 2023, 09:40
W naszych warunkach na zbożach pojawić mogą się 2 gatunki skrzypionki: zbożowa i błękitek. Ta pierwsza jest nieco większa (chodzi o chrząszcze) i ma czerwonawą głowę. Druga nieco mniejsza jest cała czarna. Ich szkodliwość jest podobna, a rozróżnienie gatunku nie ma wpływu na strategię zwalczania. Chrząszcze wiosną przenoszą się z traw na zboża i mogą w ten sposób zawlec na nie np. choroby wirusowe.

Szkodnik występuje praktycznie we wszystkich gatunkach zbóż. Przy takiej strukturze zasiewów, jaką mamy, czyli z przewagą zbóż szkodnik będzie się pojawiać zawsze. W naszych warunkach klimatycznych w roku rozwija się jedno pokolenie. Larwy mogą uszkadzać zboża od początku fazy liścia flagowego do dojrzałości mlecznej ziarna, a nawet dłużej. Pamiętajmy, że skrzypionki pojawiają się nie tylko na zbożach ozimych, ale także jarych, dla których larwy są wyjątkowo niebezpieczne.

Czym zwalczać?

Na dziś rejestr środków ochrony roślin wyszukał 44 preparaty do zwalczania skrzypionki zarejestrowane w pszenicy. Bazują one jednak tylko na 6 substancjach. Są to:
  • lambda-cyhalotryna,
  • acetamipryd,
  • gamma-cyhalotryna,
  • cypermetryna,
  • deltametryna,
  • esfenwalerat.
Niestety, tylko jedna z nich nie jest pyretroidem, których skuteczność w temperaturze powyżej 20°C jest mocno ograniczona. Ponadto pyretroidy na roślinie działają powierzchniowo, więc jeśli szkodnik się z nimi nie zetknie, to nie zostanie zwalczony. Dodatkowo ich działanie jest bardzo krótkie, a w niesprzyjających warunkach, czyli np. zbyt wysokiej temperaturze ich działanie liczone jest nie w dniach, a raczej w godzinach. Wgłębnie i systemicznie działa jedynie acetamipryd.

Przypomnijmy, że sygnałem do zabiegu zwalczania skrzypionki według integrowanej ochrony roślin jest obecność 1–1,5 larwy/źdźble w przypadku zbóż ozimych i 0,5–1 larwa/źdźble w przypadku zbóż jarych, dla których szkodnik jest groźniejszy.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)