Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Pogotowie polowe: Skracać czy czekać? Zdecyduje przymrozek!

Ocieplenie w połowie tygodnia spowodowało ogromny ruch na polach, a także nerwowość. Wszyscy zadawali sobie pytanie: skracać zboża czy czekać? Co najpierw: odchwaszczać, wykonać zabieg grzybobójczy czy regulować? Niestety, wygląda na to, że było to krótkie okno pogodowe, bo czeka nas ochłodzenie!

dr Maria Walerowska19 marca 2020, 23:05
Najbardziej niepokoiło Was, że uciekają fazy rozwojowe, tzn. że zboża są już w zaawansowanej fazie 1. kolanka, tzn. BBCH 31. Faktycznie, wcześnie wysiane pszenice na północy kraju, ale także częściowo na południu oraz oczywiście jęczmień ozimy, jako najwcześniej wysiewane zboża, mogły w niektórych regionach wejść w tę fazę. Jednak, aby się o tym przekonać musicie koniecznie to sami sprawdzić na polu.

W tym odcinku Pogotowia Polowego podpowiadam Wam, jak dobrze określić fazę rozwojową roślin. Faktycznie, zbliża się czas wykonania regulacji łanu zbóż. Muszę tutaj Was uczulić na pilne obserwowanie pogody, zwłaszcza w kontekście ewentualnego ryzyka wystąpienia przymrozku. Jeśli ono istnieje, zrezygnujcie ze skracania.

Faktycznie, w tym roku trudno jak do tej pory złapać okno pogodowe na zabieg, dlatego planujcie łączne wykonanie zabiegów, jak choćby zabiegu skracania wraz z pierwszym zabiegiem grzybobójczym, tzw. T1 oraz podaniem mikroelementów.

Ten problem poruszę także i w tym odcinku.

ZOBACZ FILM W STREFIE PREMIUM!Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)