Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Pogotowie polowe u Słomka: Skracanie zbóż na Kujawach

W tym odcinku „Pogotowia polowego“ zajmiemy się palącą kwestią skracania zbóż. Będziemy gościć w gospodarstwie „Słomka“ – czyli Michała Słomskiego – w Starym Dworze na Kujawach. 

dr Maria WalerowskaJan Beba28 kwietnia 2017, 11:09

W tym roku stosowanie regulatorów wzrostu w zbożach ozimych jest to o tyle kontrowersyjne i dyskusyjne, że wiele zbóż wysiewaliśmy w opóźnionym terminie. Teraz zatem rośliny są w różnych fazach rozowojowych, a ich rozwój dość silnie hamują chłody, przymrozki, a nawet śnieg. 

Pierwszą i najważniejszą kwestią przy ustalaniu terminu zabiegu regulacji zbóż jest uzyskanie przez rośliny odpowiedniej fazy rozwojowej, tzn. pierwszego kolanka (BBCH 31). Rozpoznacie ja przecinając roślinę – najlepiej źdźbło główne – wzdłuż. Jeśli okaże się, że pierwsze kolanko jest już ok. 1 cm nad węzłem krzewienia – wówczas mamy fazę pierwszego kolanka i jest to dobry moment na skracanie. Pamiętajcie – ważna jest temperatura i nasłonecznienie. Jeśli zapowiadane są przymrozki – zaczekajcie z tym zabiegiem. Jeśli chcecie stosować np. trineksapak etylu solo, pamiętajcie że wymaga on do dobrego działania średniej temperatury dobowej przekraczającej 10 st. C i dobrego nasłonecznienia.

Skracanie a mieszanie 

Jeśli będzie to faza wcześniejsza, tzn. BBCH 30, którą rozpoznacie po tym, że kolanka (węzły) się od siebie nie oddzieliły, a szczyt zawiązku kłosa jest ok. 1 cm nad węzłem krzewienia – nie stosujcie mikroelementów, ponieważ wiele z tych mikropierwiastków bierze udział w przemianach enzymatycznych w roślinie, a podanie dodatkowo nawozu mikroelementowego mogłoby rozregulować także gospodarkę hormonalną roślin. 

 

Więcej o skracaniu w tym sezonie zbóż i mieszaniu regulatorów wzrostu z innymi środkami ochrony roślin zobaczycie na filmie. Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)