Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Pomimo fali mrozów w UE oczekuje się wyższych plonów

Obrazek

Jednostka monitorująca uprawy na terytorium państw członkowskich UE (MARS) zakłada w bieżącym miesięcznym raporcie tylko niewielkie szkody spowodowane mrozem w związku z załamaniem pogody w marcu.

31 marca 2018, 06:00
Po wyjątkowo łagodnej aurze utrzymującej się do stycznia, ostry atak zimy w ostatnich tygodniach w UE-28 najwyraźniej nie doprowadził do większych zniszczeń. Zgodnie z obliczeniami tej instytucji, pojedyncze przypadki wymarznięć pszenicy ozimej dotknęły:
  • południowo-wschodnie Węgry,
  • zachodnią Polskę,
  • północną Francję,
  • i wschodnią część Niemiec.

Powodem tego był brak zahartowania roślin ze względu na wyjątkowo dobre warunki pogodowe utrzymujące się do stycznia i brak pokrywy śnieżnej.

W stosunku do ubiegłorocznego zaopatrzenia w wodę tylko w niektórych regionach jest zbyt sucho, dotyczy to Europy północnej i północno-wschodniej. Na terenie Polski i środkowych Niemiec do tej pory padało tylko poniżej średniej. Natomiast silne opady na Półwyspie Iberyjskim wreszcie zakończyły okres suszy, która trwała od miesięcy i znacznie zwiększyła wilgotność gleby.

Również we Francji dużo padało, szczególnie w grudniu i styczniu. W związku z tym zakłada się lokalnie zwiększoną presję ze strony chorób grzybowych.

Eksperci prognozują w większości upraw wzrost plonów w porównaniu do roku poprzedniego. Przy 62 kwintalach z hektara, średni plon pszenicy miękkiej w UE-28 może być o około 1,4% wyższy niż przed rokiem i o 3,8% wyższy niż średnia długoterminowa. Z kolei plony jęczmienia ozimego na poziomie 60,5 dt/ha oznaczałyby wzrost o 1% względem 2017 roku. Jęczmień jary, który jest już zasiewany w niektórych regionach UE-28, może przekroczyć wartość z roku ubiegłego o 5,2%, osiągając spodziewaną wydajność na poziomie 42,7 dt/ha.

Rosja zwiększa prognozę zbiorów zbóż w 2018 roku

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa oczekuje obecnie zbiorów zbóż na poziomie od 110-115 mln ton w 2018 roku. Jak donoszą media, powołując się na słowa szefa departamentu, poprzednia prognoza wynosiła od 106-110 mln ton. Korekta wynika z dotychczasowych korzystnych warunków pogodowych w ważnych regionach produkcji na południu kraju.
Jednocześnie oszacował możliwy eksport zbóż na 50-52 mln ton w bieżącym roku gospodarczym.

Na początku marca minister rolnictwa Alexander Tkaczow określił wartość eksportu na poziomie od 50 do 52 mln ton, podczas gdy szacunki wynosiły od 45-47 mln ton. Według doniesień aiz.info., w 2017 roku Rosja odnotowała rekordowe zbiory zbóż wynoszące prawie 135,4 mln ton.

oprac. dm
Źródło: AMI
Fot. Walerowska


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)