Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Postulat w kwestii nawozów został wypełniony jedynie w połowie. Protesty rolników dalej trwają

Obrazek

W piątek 3 lutego 2023 roku rolnicy z woj. zachodniopomorskiego rozpoczęli 30-dniowy protest przeciwko niekontrolowanemu napływowi zboża z Ukrainy, a także trudnej sytuacji na rynku zbóż. W najbliższych dniach dołączą kolejne województwa. Został też przez związkowców złożony wniosek o pilne spotkanie z Mateuszem Morawieckim.

Patrycja Bernat8 lutego 2023, 15:34
W najbliższych dnia do protestu Solidarności R.I. woj. zachodniopomorskiego dołączyć się mają kolejne województwa:
  • Dolnośląskie,
  • Opolskie,
  • Wielkopolskie,
  • Lubelskie,
  • Lubuskie,
  • Świętokrzyskie.
  1. Wstrzymania i usunięcia negatywnych skutków niekontrolowanego import zbóż i rzepaku z Ukrainy.
  2. Ochrony gospodarstw rodzinnych przed nieuczciwą konkurencją ze strony zagranicznych korporacji.
  3. Utrzymania opłacalności produkcji rolnej.
  4. Uruchomienia terminalu zbożowego w Świnoujściu, który umożliwi eksport zbóż i rzepaku poza granice Polski.
Został złożony również wniosek o spotkanie z Premierem Mateuszem Morawieckim. Rolnicy oczekują natychmiastowego wypełnienia zobowiązań Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi po spotkaniu, które odbyło się 10 stycznia 2023 roku.
- Dostrzegamy wypełnienie jednego z postulatów w kwestii ceny nawozów jedynie w połowie zakresu. Doceniamy te działania, jednak oczekujemy dalszej obniżki cen do poziomu wskazanego na spotkaniu w dniu 10 stycznia i możliwości kredytowania przez Krajową Grupę Spożywczą. – czytamy na stronie NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Realizacja postulatów powinna być priorytetem

Zdaniem Prezydium Solidarności R.I., realizacja złożonych postulatów powinna być priorytetem dla rządu. Dalsze zwlekanie z realizacją może skutkować falą bankructw polskich gospodarstw.


Rolnicy protestują także we Francji

Dzisiaj 08.02.2023 roku we Francji rolnicy skierowali swoje ciągniki w kierunku Paryża. Protestują przeciwko nałożonym ograniczeniom dotyczących miedzy innymi pestycydów. 
Ukazało się orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym zakazano stosowania środka owadobójczego w uprawie buraka cukrowego. Tym samym plantatorzy obawiają się dalszym spadków w uprawie, a co za tym idzie zamknięcia cukrowni.

Początek mobilizacji plantatorów buraków - STOP zakazom bez rozwiązań!

Więcej o protestach: Protest rolników i blokada granicy z Ukrainą: Weto Ludowe - Chłopski Bunt [RELACJA]


Bernat Patrycja
fot. Protesty Rolników Facebook


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)