Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Późne siewy zbóż ozimych

Na Opolszczyźnie trwają mocno spóźnione siewy pszenicy ozimej. Wiele gospodarstw nie zdążyło zebrać na czas kukurydzy albo pola były zbyt mokre, aby je uprawiać i zasiać oziminy.

28 listopada 2020, 16:00
Generalnie rolnicy z tego rejonu korzystają z każdej nadarzającej się okazji – chwil z dobrą pogodą – by nadrobić zaległości w siewach pszenicy ozimej. Na niektórych polach są w dalszym ciągu zastoiska wodne, które rolnicy zdecydowali omijać w tych pracach.
Na przykład w RSP Krobusz zasiano dotychczas ok. 70% zaplanowanego areału tego zboża.

– W firmie siewy pszenicy rozpoczęto w połowie września, a mamy już listopad. W tych trudnych warunkach nawet 150-konne ciągniki mają co robić z siewnikiem o szerokości roboczej 3 m i doczepionym do zestawu agregatem doprawiającym glebę – mówi Wojciech Kaleciński, prezes RSP.

– Późne siewy pszenicy, chociaż są lepsze niż jare, to jednak odbiją się na plonach – przewiduje Tomasz Cichoń, rolnik z miejscowości Ostrożnica.

Tylko w niektórych gospodarstwach Opolszczyzny udało się zakończyć siewy pszenicy ozimej. Część tutejszych rolników rozważa też zwiększenie areału soi. Roślina ta nie wymaga dużego nakładu pracy polowej, pozostawia też bardzo dobre stanowisko dla uprawy następczej. Są tu gospodarstwa, w których uprawa ta zajmuje już ok. 30 proc. gruntów ornych.

W materiale filmowym wypowiadają się następujące osoby:
  • Wojciech Kaleciński, prezes RSP Krobusz
  • Marta Bednarczyk, p.o. dyr. Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Głubczycach
  • Tomasz Cichoń z Ostrożnicy
  • Mirosław Pietras, rolnik ze Zwanowic

Tekst i zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)