Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Późnojesienne orki i siewy zbóż. Jak w trudnych warunkach polowych radzą sobie rolnicy? (FILM)

Problemy ze zbiorem kukurydzy na ziarno oraz buraków cukrowych z uwagi na wczesny atak zimy spowodowały u wielu rolników opóźnienie w wykonaniu prac polowych takich jak orka zimowa, siew pszenicy ozimej czy siew zbóż przewódkowych. Jak w ciężkich warunkach polowych rolnicy radzą sobie z ich wykonaniem? Odwiedziliśmy kilku z nich z nasza kamerą.

4 grudnia 2022, 09:51

Wielu rolników dopiero teraz zaczęło orki zimowe. Inni uważają, że najlepsza jest uprawa bezorkowa. Brak wilgoci w glebie i duże koszty sprawiły, że coraz więcej rolników w ostatnich latach zaczęło przechodzić na ten rodzaj uprawy gleby. Wiele gospodarstw uważa jednak, że orki nie da się zastąpić.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zdobyć za darmo 1000 litrów paliwa na orkę zimową?


- Tutaj w naszej okolicy preferuje się taki pogląd, że po zbiorze rzepaku jest uprawka ścierniska, a po tej uprawce ścierniskowej można bezpośrednio siać pszenicę i bez żadnych skutków negatywnych dla przyszłego plonu po roślinach, które zostawiają dużą masę resztek pożniwnych, jak właśnie tutaj teraz kukurydza albo buraki cukrowe. No w zasadzie wykonuje się wtedy orkę siewną, która przykrywa w pewnym sensie i miesza resztki pożniwne i pozwala na dobre warunki wschodów tej pszenicy. W tym roku ziarno pszenicy było wysiewane praktycznie w optymalnych warunkach jeśli chodzi o wilgotność, o temperaturę i było to po prostu dobre rozwiązanie, że po świeżo po wykonanej orce i po uprawce można było tę pszenicę wysiać. Oczywiście te odmiany nie są przeznaczone do późnych siewów, no i też właśnie do stanowisk, na przykład właśnie po kukurydzy. Mankamentem jest na pewno troszeczkę, że trzeba ten siew zagęścić tutaj. Z jednego ziarnka mogą być jedynie tylko 2 kłosy, ale jest tak po prostu ze względu na późny termin siewu - mówi Mieczysław Myśliwy, prezes Grupy Producentów Rolnych „Beta” w Głubczycach.


Jak dodaje, mimo trudnych warunków można się jeszcze spodziewać, że pszenica powschodzi, ale może już nie nie będzie się krzewiła. Za to będzie miała dobry start na wiosnę i będzie po prostu lepiej planowała niż na przykład pszenica jara.

W filmie o swoich doświadczeniach opowiadają także:

- Gerard Strzoda - rolnik z Solca,
- Piotr Groehl – rolnik z Zimnic Małych.

redakcja, zdjęcia i montaż: dr Mariusz DrożdżWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)