Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Prace polowe i siewy po późnym zbiorze buraków

W tym sezonie wiele gospodarstw późno odstawiało buraki – pod koniec grudnia, a nawet w na początku stycznia. Ponieważ aura pogodowa jest korzystna, rolnicy wykonują prace polowe na plantacjach, z których odstawiono buraki do cukrowni.

Bartłomiej Czekała23 stycznia 2020, 12:59
Pogoda sprzyja pracom polowym, dlatego sprzęt uprawowy już wjechał w pola. Niektórzy rolnicy zdążyli jeszcze na koniec listopada i na początku grudnia zasiać pszenicę ozimą. Inni korzystają z dobrych warunków pogodowych i szykują pola do siewu roślin jarych. Opady tej zimy są niewielkie i widać już pierwsze objawy niedoboru wody w glebie.

– Pogoda w tym roku jest taka jak widać. Jesteśmy na ostatnim polu buraczanym, z którego buraki były odstawiane na samym końcu. Pogoda pozwala więc wysiewamy już nawozy pod korzeń i szykujemy to pole pod siew kukurydzy wiosną – mówi Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego Kietrz.

– Jesteśmy na kawałku pola, gdzie była pryzma z burakami odstawianymi 27 grudnia ubiegłego roku i chciałem to od razu zasiać, żeby cały ten kawałek był w uprawie ozimej. I zaraz 28 grudnia zasialiśmy pszenicę. Jak widać ziarno skiełkowało, ale jeszcze kiełków nie widać na powierzchni. Myślę, że gdyby była tutaj warstwa śniegu, to po jego zejściu pole by było zielone – relacjonuje Wojciech Kaleciński, prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Krobusz.

ZOBACZ FILM Z PÓL!


Tekst: dr Mariusz Drożdż, Bartłomiej Czekała

Zdjęcia: dr  Mariusz Drożdż


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)