Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Pszenica ozima o elitarnych cechach

Nie od dzisiaj wiadomo, że uzyskanie cech jakości ziarna, które spełnia kryteria elitarne z pszenicy ozimej nie jest łatwe. W formach jarych jest dużo prościej. Jednak wahania klimatu i konieczność ochrony gleb przed erozją oraz poziom i stabilność plonowania, powodują, że wybieramy częściej formę ozimą. Czy zatem jest szansa na ziarno elitarne z pszenicy ozimej?

Tomasz Czubiński16 lipca 2020, 13:57
Okazuje się, że są odmiany jakościowe (A), które w dość prosty sposób przy sprzyjającym roku dają ziarno elitarne (E). Jednak można tutaj zarzucić firmą naciąganie – w dobrym roku, to wszystko jest dobre... a jak Pan Bóg dopuści, to i z kija wypuści" mówią myśliwi. Nie jest to jednak tak proste. Nie każda odmiana jakościowa daje ziarno elitarne w dobrym roku. Albo inaczej: dla niektórych odmian dla ziarna elitarnego musi zbiec się więcej korzystnych czynników (np. dużo słońca, mało deszczu od kwitnienia w wcześniej brak niedoborów wody itd.) a dla innych mniej.
 
Taką odmianą jest odmiana Asory, której wprowadzającym na rynek polski jest Danko Hodowlę Roślin. Natomiast materiał siewny oferowany jest przez firmę Wronkowski Nasiona. Co ciekawe odmiana ta na zachodzie jest w czołówce rozmnożeń. Ma szansę zdobyć też nasz rynek.
 
O tym jakie cechy ma ta odmiana, czym jest, co daje i skąd pochodzi gen żytni, który zawiera, jak ważna jest dla niej jakość materiału siewnego i czy warto inwestować w droższą zaprawę Systiva rozmawiam z ekspertami z branży, dr-em Dariuszem Majchrzyckim z Danko, Michałem Lewandowskim z Wronkowski Nasiona oraz Rafałem Marasem z BASF.

Zapraszam do obejrzenia wywiadu polowego!Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)