Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Rdza brunatna czyha

Obrazek

Ciepła jesień może spowodować zwiększone nasilenie występowania chorób grzybowych zbóż. Jedną z nich jest rdza brunatna.

Jacek Daleszyński10 października 2018, 10:00
Rdza brunatna jest najważniejszą chorobą żyta. Rozwija się szczególnie dobrze przy ciepłej pogodzie. W obecnych zatem warunkach i przy prognozach mówiących o temperaturach w ciągu dnia rzędu 22oC może ona pojawić się na wcześnie zasianym życie. Do infekcji wystarczy 15–18oC i podwyższona wilgotność powietrza. Jesienią próg szkodliwości tej choroby to 10–15% liści z objawami porażenia w fazie BBCH 21–29 (od początku do końca krzewienia).

W przypadku tej choroby mamy dość komfortową sytuację, bo można z nią walczyć fungicydami, kiedy już wystąpi na roślinach. Jej sprawca jest bowiem pasożytem bezwzględnym co oznacza, że rozwija się tylko na żywej tkance. Zastosowany zatem fungicyd wiązkami przewodzącymi może się dostać do patogenu. W przypadku jednak zarejestrowanych do zwalczania rdzy brunatnej fungicydów należy sprawdzić, czy można je stosować do zwalczania choroby podczas jesiennych faz rozwojowych żyta, czyli krzewienia właśnie. Tylko w takim przypadku bowiem można legalnie użyć preparat. Metodyka integrowanej ochrony żyta mówi jednak, że zwalczanie rdzy brunatnej można przeprowadzać od fazy BBCH 23, czyli od momentu wytworzenia przez żyto trzeciego rozkrzewienia.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)