Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Rynek zbóż: Koniec hossy? Ceny skupu spadają!

Obrazek

To się musiało kiedyś stać. Utrzymujący się od prawie samego początku tegorocznych żniw trend rosnący cen zbóż został w tym tygodniu przełamany przez nagłe spadki. Powodów jest kilka.

31 sierpnia 2018, 08:38
Tych spadków jeszcze nie widać wyraźnie w średnich cenach skupu, które publikujemy po zakończeniu każdej sondy cenowej, ale odnotowaliśmy je w kilku województwach, zwłaszcza na północy Polski, gdzie dotychczas ziarno zbóż osiągało najwyższe stawki z uwagi na bliskość portów. Ten spadek cen ma kilka przyczyn. Po pierwsze chwilowo zakończyły się załadunki ziarna na statki w portach i zapotrzebowanie portowych dostawców na ziarno z głębi kraju znacznie spadło. Po drugie, wielu rolników z uwagi na zapotrzebowanie na gotówkę do zakupu paliwa, nawozów, materiału siewnego i innych środków do produkcji, nie czekali na dalszy wzrost cen tylko zgłaszali handlowcom chęć sprzedaży. To wywołało większą podaż ziarna na rynku, zachęciło handlowców do zawierania transakcji i spowodowało obniżki oferowanych stawek. Po trzecie wreszcie, paszarnie i młyny, aktywnie skupujące surowiec od żniw z obawy o dalszy wzrost cen skupu a także o zagwarantowanie sobie wystarczającej ilości potrzebnego surowca na najbliższy okres, ograniczyły bieżące zakupy.

Czwartym czynnikiem, który zahamował wzrost cen skupu zbóż w kraju była informacja na temat zbiorów zbóż w Rosji, które są o ponad 5 mln ton większe niż przed rokiem.  Rynek spodziewał się zgoła odmiennych danych, ponieważ tam także odnotowano mniej opadów deszczu. Najwidoczniej jednak tamtejsze zboża albo dobrze zniosły warunki pogodowe, albo też większy była areał zasiewów.

Przedstawiciele punktów skupu niechętnie komentują i prognozują ceny na najbliższe tygodnie. Obecnie chętnie korzystają z ożywienia w handlu i podpisują kolejne kontrakty. Wiele jednak wskazuje na to, że na dalszy wzrost cen - o ile jeszcze nastąpi - przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Ciekawa sytuacja jest z kukurydzą. Wprawdzie w tych rejonach, gdzie susza jest najbardziej dotkliwa rolnicy rozpoczęli już omłoty kukurydzy na ziarno, to wygląda na to, że suszą je we własnym zakresie i magazynują, ponieważ punkty skupu w większości nie mają jeszcze cenników na skup mokrego ziarna. Pojawiają się jedynie propozycje kontraktów na dostawę mokrego ziarna z nowych zbiorów, które wahają się między 430 a 500 zł/t netto.

Oto średnie ceny skupu (netto) zbóż w kraju:

- pszenica konsumpcyjna - 791 zł/t
- pszenica paszowa - 740 zł/t
- pszenżyto - 667 zł/t
- żyto - 640 zł/t
- jęczmień - 684 zł/t
- kukurydza sucha - 712 zł/t
- kukurydza mokra - 472 zł/t

Zobacz wszystkie ceny skupu zbóż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)