Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Rynek zbóż powoli się ożywia

11.01.2018

Drukuj

Rynek zbóż powoli się ożywia

Artykuł płatny

– Zawiozłem próbkę ziarna z silosu do skupu i okazało się, że ma wilgotność 15,6%, a dopuszczalny poziom to 14,5% – powiedział mi jeden z rolników z woj. wielkopolskiego, z którym rozmawiałem podczas wczorajszego seminarium uprawowego w Poznaniu, organizowanego przez naszą redakcję. – Albo zgodzę się na potrącenie 20 zł za każdą tonę albo muszę dosuszyć gdzieś to ziarno by otrzymać cennikową stawkę – dodaje.

To jak się okazuje przypadek nieodosobniony, bo takich sygnałów mamy więcej. W żniwa z pól zbierano często ziarno o wyższej niż 14% wilgotności i magazynowano je w magazynach płaskich i silosach. Dosuszyć go nie było albo jak albo też gdzie, więc wielu liczyło na to, że zrobi to przed sprzedażą, bo po co 2 razy przesypywać je z i do magazynu czy silosu.

Ale skupy wymagają i będą wymagać, bo finalni odbiorcy nie chcą ziarna o jakichkolwiek parametrach nie mieszczących się w normach. Ceny nie rosną w prawdzie lawinowo, ale już widać różnice w porównaniu z grudniem ub. r. Najwięcej, bo 680 zł netto za tonę pszenicy konsumpcyjnej płacą w tym tygodniu w województwach: lubuskim i pomorskim. Najtaniej to ziarno kupić można na Lubelszczyźnie i w woj. opolskim. Z kolei pszenica paszowa najdroższa (660 zł/t) jest na Mazowszu i Podkarpaciu, a najtańsza w woj. kujawsko-pomorskim...

Zostań naszym Prenumeratorem i czytaj cały artykuł!

Przeczytaj pozostałe 83% artykułu

Kup dostęp do artykułu lub skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.

Płatność za artykuł

3,69 zł

/ za artykuł

Zamawiam

Polecamy

Prenumerata

165,00 zł

/ rok

Zamawiam

Mam już konto prenumeratę lub konto premium Zaloguj się

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii