Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Rynek zbóż powoli się ożywia

Obrazek

Drugi tydzień bieżącego roku przyniósł lekkie ożywienie w handlu krajowym ziarnem. Skupujący wprawdzie nieśmiało, ale jednak podnoszą stawki. Rolnicy natomiast zaczynają myśleć o sprzedaży zboża, choć niekoniecznie tylko z powodu rosnących cen.

Bartłomiej Czekała11 stycznia 2018, 20:35
– Zawiozłem próbkę ziarna z silosu do skupu i okazało się, że ma wilgotność 15,6%, a dopuszczalny poziom to 14,5% – powiedział mi jeden z rolników z woj. wielkopolskiego, z którym rozmawiałem podczas wczorajszego seminarium uprawowego w Poznaniu, organizowanego przez naszą redakcję. – Albo zgodzę się na potrącenie 20 zł za każdą tonę albo muszę dosuszyć gdzieś to ziarno by otrzymać cennikową stawkę – dodaje.

To jak się okazuje przypadek nieodosobniony, bo takich sygnałów mamy więcej. W żniwa z pól zbierano często ziarno o wyższej niż 14% wilgotności i magazynowano je w magazynach płaskich i silosach. Dosuszyć go nie było albo jak albo też gdzie, więc wielu liczyło na to, że zrobi to przed sprzedażą, bo po co 2 razy przesypywać je z i do magazynu czy silosu.

Ale skupy wymagają i będą wymagać, bo finalni odbiorcy nie chcą ziarna o jakichkolwiek parametrach nie mieszczących się w normach. Ceny nie rosną w prawdzie lawinowo, ale już widać różnice w porównaniu z grudniem ub. r. Najwięcej, bo 680 zł netto za tonę pszenicy konsumpcyjnej płacą w tym tygodniu w województwach: lubuskim i pomorskim. Najtaniej to ziarno kupić można na Lubelszczyźnie i w woj. opolskim. Z kolei pszenica paszowa najdroższa (660 zł/t) jest na Mazowszu i Podkarpaciu, a najtańsza w woj. kujawsko-pomorskim.

Nadal duże zapotrzebowanie na rynku jest na jęczmień paszowy. Rekordowa stawka to  700 zł/t netto oferowana przez jeden z punktów skupu na Kujawach, ale bardzo wielu handlowców oferuje bez problemu 650-660 zł netto za ziarno z odbiorem w gospodarstwie. Pułap 600 zł/t przekracza też coraz częściej w skupach pszenżyto, chociaż średnia cena ze wszystkich sondowanych przez naszą redakcję punktów skupu to w tym tygodniu 579 zł/t netto. Natomiast żyto kosztuje średnio 545 zł/t netto, ale za ziarno o parametrach konsumpcyjnych można dostać o 40-50 zł więcej.

Generalnie na rynku zbóż panuje trend rosnący i należy się spodziewać, że obniżek do końca tego miesiąca nie będzie.

Jeszcze tylko kilka punktów skupu w kraju oferuje cenniki na mokre ziarno kukurydzy, które rolnicy próbują zebrać z podtopionych lub mokrych pól. Wilgotność - jak informują gospodarze - waha się między 31 a 36%, ale tu najistotniejsze są mykotoksyny, których obecność może wykluczyć ziarno ze sprzedaży po wysuszeniu. Ceny ziarna suchego - średnio 580 zł/t netto – nie są zadowalające dlatego rolnicy z pewnością wstrzymają się z jego sprzedażą do wiosny.

Średnie ceny zbóż z dzisiejszej sondy:
  • pszenica konsumpcyjna – 652 zł/t,
  • pszenica paszowa – 634 zł/t,
  • żyto konsumpcyjne – 545 zł/t,
  • pszenżyto – 579 zł/t,
  • jęczmień – 608 zł/t,
  • kukurydza sucha – 592 zł/t,
  • kukurydza mokra – 380 zł/t.

Wszystkie ceny skupu znajdziesz TUTAJ!

bcz
Fot Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)