StoryEditor

Rynki rolne: zbożowa huśtawka cenowa trwa

Rolnicy nadal nie są zainteresowani sprzedażą ziarna. Powód? Nadal niskie ceny rynkowe zbóż i zaliczki na dopłaty bezpośrednie, które w ostatnich dniach i tygodniach trafiły na ich konta, łatając dziury w gospodarskich budżetach.
16.11.2016., 14:11h

Przez ostatnie kilka tygodni, pisaliśmy o kompletnej stagnacji w cenach skupu. Trend ten teraz uległ zmianie, jednak ceny zachowują się w taki sposób, że w jednych punktach skupu rosną, a w innych spadają. W dalszym jednak ciągu większość skupów utrzymuje ceny na niezmiennym poziomie. Średnie ceny zbóż wzrosły w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Zmiany cen są niewielkie. Podrożał głównie zboża paszowe, także pszenica konsumpcyjna (ta jednak tylko w trzech sprawdzanych przez nas punktach):

  • jęczmień podrożał o 10 zł/t w woj. wielkopolskim i zachodniopomorskim do odpowiednio 490 i 510 zł/t netto,
  • pszenica paszowa podrożała o 5 zł/t do 560 zł/t w woj. wielkopolskim, o 10 zł/t w woj. lubuskim do 600 zł/t, o 20 zł/t do 580 zł/t w woj. pomorskim i o 30 zł/t do 600 zł/t w woj. zachodniopomorskim.

Pszenica konsumpcyjna jest droższa w woj. zachodniopomorskim o 5 zł/t (650 zł/t) i woj. pomorskim o 20 zł/t (660 zł/t). 
Kukurydza, której żniwa jeszcze trwają w większości skupów kosztuje tyle samo, co przed tygodniem. Cena mokrego ziarna spadła np. w woj. lubuskim o 10 zł/t do 360 zł/t.

Na świecie ceny również ulegają wahaniom, a osta...

Pozostało 33% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 09:58