Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Seminaria uprawowe 2023 – zaplanuj pierwszy zabieg w zbożach

Obrazek

W tym roku bardzo ważny może okazać się pierwszy zabieg fungicydowy w zbożach. Dotychczasowy przebieg pogody sprzyja rozwojowi chorób, więc trzeba być gotowym na przedwiośniu.

Jacek Daleszyński11 stycznia 2023, 18:12

O podejściu do planowania pierwszego zabiegu w zbożach mówił podczas naszego spotkania w Prószkowie Marcin Bystroński z Innvigo. Zwrócił uwagę przede wszystkim na ochronę podstawy źdźbła, która jest pierwszym odcinkiem na drodze wody i składników do wyższych partii rośliny.

– Do pierwszego zabiegu polecamy azoksystrobinę. Substancja jest bardzo dobrze znana, ale nie zawsze jest brana pod uwagę w tym terminie ochrony, a ma wysoką skuteczność w zwalczaniu chorób podstawy źdźbła – podkreślał. Wewnętrzne doświadczenia firmy mają potwierdzać skuteczność substancji w zabezpieczaniu roślin przed zgorzelą podstawy źdźbła, która ogranicza się przede wszystkim agrotechniką. W pierwszym zabiegu przedstawiciel polecał zastosowanie mieszaniny cyprodynilu, protiokonazolu i azoksystrobiny lub opcję bez cyprodynilu.

 

Jest czym regulować

– Jako jedyni na rynku mamy w ofercie czysty chlorek mepikwatu w preparacie Mepik 300 SL, który jest idealnym komponentem do tworzenia mieszanin substancji regulujących łan – mówił przedstawiciel. To substancja, którą można stosować do fazy BBCH 39 (liść flagowy), więc jak podkreślał przedstawiciel sprawdzi się w pierwszym i drugim zabiegu skracania zbóż. W ofercie firmy znajdą się też pozostałe substancje regulujące: trineksapak i CCC.

 

Mepikwat też w rzepaku


–Wiosną do regulacji rzepaku możemy zastosować również chlorek mepikwatu. Działa już od 5°C, ale wiosną wymaga partnera grzybobójczego lub dodatkowo fungicydu wzmacniającego jego działanie regulujące – mówił Przedstawiciel Innvigo. Można go zmieszać z metkonazolem i wtedy jest to bardzo mocna mieszanina regulująca lub difenokonazolem, który będzie ograniczał choroby grzybowe.

 

jd, fot. WalerowskaPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)