Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Siewy zbóż jarych i przesiewanie zbóż ozimych (FILM)

W tym roku nie mieliśmy wczesnej wiosny w polu za sprawą mroźnego i śnieżnego lutego. W północno – wschodniej części Polski pokrywa śnieżna utrzymywała się też dłużej niż na południu czy zachodzie Polski, dlatego start w pole zarówno z pierwszą dawką azotu, jak i z siewem jęczmienia jarego czy grochu wyglądał różnie.

Bartłomiej Czekała14 marca 2021, 10:19
Niewiele było miejsc w kraju, gdzie – wzorem lat ubiegłych  - można było wysiać jęczmień jary na koniec lutego. Nawet na początku marca niewiele pól nadawało się do włókowania, uprawy i siewu z uwagi na trudne warunki pogodowe i polowe. Tak naprawdę siewy jęczmienia jarego rozpoczęły się w drugim tygodniu marca. Ruszają też siewy grochu jarego.

Są tez takie rejony w kraju, gdzie z uwagi na trudne warunki nie udało się późną jesienią zasiać pszenicy pod kukurydzy czy burakach cukrowych. Tam trzeba wysiać zboża jare. Ale są też rejony, gdzie zboża ozime trzeba przesiać z uwagi na wymarznięcia lub wymokliska.

Kiepskiej kondycji ozimin nie sprzyja też pasąca się na nich dzika zwierzyna oraz dzikie ptactwo.

O sytuacji na swoich polach opowiadają nam:
- Ryszard Kansy, rolnik z Opola
- Jarosław Mormuł , prezes RSP Skrzypiec
- Marcin Wołczański, gospodarstwo rolne w Głuszynie
- Piotr Matejka, rolnik z Zelaznej

Tekst: dr Mariusz Drożdż, Bartłomiej Czekała
Zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)