Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Skrzypionka już jest, sprawdź swoje zboża

Obrazek

Pierwsze chrząszcze pojawiły się już na zbożach. Ze składanych już jaj wylegną się żarłoczne larwy.

Jacek Daleszyński25 maja 2021, 12:45
W przypadku skrzypionki preparaty zarejestrowane są do zwalczania larw. Zapis etykiet mówi o zabiegu „na początku wylegania się larw”. Trzeba zatem obserwować, kiedy te pojawią się na roślinach. Próg szkodliwości dla tego szkodnika to 1–1,5 larwy na źdźbło w przypadku zbóż ozimych w fazie liścia flagowego i 0,5–1 larwa na roślinę w przypadku zbóż jarych w tej samej fazie.

W Polsce zboża atakują 3 gatunki skrzypionki: 2 z nich funkcjonują pod nazwą skrzypionka zbożowa, ale praktycznie ciężko je odróżnić po cechach zewnętrznych (na zdjęciu) i skrzypionka błękitek (wbrew nazwie chrząszcze nie muszą być tylko niebieskawe, ale czasem zielonkawe lub niemal całkowicie czarne). Larwy natomiast przypominają małe ślimaki (3–4 mm). Pokryte są charakterystycznym, czarnym śluzem, który zostaje na ubraniu po przejściu przez łan. To w sumie dobry prognostyk, że skrzypionka występuje na roślinach, ale na tej podstawie lepiej nie określać potrzeby jej zwalczania, bo wtedy jest już jej zbyt dużo, zatem i straty spowodowane żerowaniem są większe.

Czym zwalczać?
Preparatów nie brakuje. Są to jednak tylko pyretroidy. W obecnych warunkach, kiedy jest w miarę chłodno sprawdzą się one, jednak w temperaturze powyżej 20oC ich skuteczność spada. Zarejestrowane przeciwko skrzypionce są:
  • alfa-cypermetryna,
  • beta-cyflutryna,
  • cypermetryna,
  • deltametryna,
  • esfenwalerat,
  • gamma-cyhalotryna,
  • lambda-cyhalotryna,
  • zeta-cypermetryna.

Nie jest już zarejestrowany na te szkodniki np. chloropiryfos czy dimatoat.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)