Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Sposób na rdzę brunatną

Obrazek

Rdza brunatna to jedna z częściej występujących chorób na zbożach. Jednak ze względu na rodzaj pasożyta, który ją wywołuje walka z nią jest możliwa nawet wtedy, kiedy choroba widoczna jest na roślinach.

Jacek Daleszyński20 marca 2019, 14:38
Rdza brunatna do infekcji potrzebuje przynajmniej 12°C w dzień, nocą natomiast temperatura musi wynosić przynajmniej 5°C. Do wystąpienia tej choroby nie jest wymagany deszcz, a jedynie wysoka wilgotność powietrza. Wystąpienie choroby jest zatem możliwe w teoretycznie mało sprzyjających warunkach. Fakt porażania zbóż przez grzyby w niesprzyjających, suchych warunkach, także przez rdzę brunatną, potwierdza ubiegły suchy rok.

Substancje na rdzę brunatną

Substancje grzybobójcze skuteczne w walce z rdzą to m.in. triazole: cyprokonazol, epoksykonazol, propikonazol, protiokonazol, tebukonazol, mefentriflukonazol, strobiluryny: azoksystrobina, dimoksystrobina czy piraklostrobina (etykiety wszystkich fungicydów i pozostałych, zarejestrowanych środków ochrony roślin znajdziesz tutaj).

Warto też zwrócić uwagę na progi szkodliwości rdzy brunatnej, przystępując do jej zwalczania. W fazie krzewienia BBCH 21–29 (od początku do końca krzewienia) wynosi on 10–15% źdźbeł z pierwszymi objawami choroby, w fazie strzelania w źdźbło do liścia flagowego BBCH 30–39 10% źdźbeł z objawami, a w fazie od początku do końca kłoszenia BBCH 51–59 sygnałem do ochrony fungicydowej są pierwsze objawy choroby na liściu flagowym i podflagowym.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)