Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Sprawdź, w jakiej kondycji jest zboże ozime!

Obrazek

Koniec stycznia przyniósł w całym kraju nagły atak zimy z niskimi temperaturami i w większości kraju (poza Lubelszczyzną) skromnymi opadami śniegu. W Wielkopolsce i na Kujawach dodatkowo na rośliny spadł marznący deszcz pokrywając je warstwą lodu.

13 lutego 2014, 13:02

Po ustąpieniu tych warunków okazało się, że plantacje zbóż są żółte lub brązowe, a rzepaki przebarwiły się na kolor białawy. Po dokładniejszym przyjrzeniu się roślinom okazuje się, że uszkodzeniom w głównej mierze uległy liście, które wystawały ponad skromną okrywę śnieżną i były wystawione na mróz. Pozostała część roślin prezentuje się dobrze. Tam, gdzie wystąpiła okrywa lodowa przed opadami śniegu istniała obawa, że rośliny mogą się dusić z braku powietrza.

Skutki wystąpienia lodu jednak nie okazały się tak tragiczne. Lustracja pól potwierdziła, że rośliny są w dobrej kondycji.


Żeby jednak mieć pewność prezentujemy szybki test, który zobrazuje stan roślin (patrz zdjęcia). Test przeprowadza się na zbożach.

 

  1. Z plantacji należy pobrać kilka roślin wraz z bryłą ziemi, tzw. monolitem glebowym (fot. 1).
  2. Następnie korzenie roślin płucze się w wodzie (fot. 2).
  3. Liście ucina się 3–4 cm nad węzłem krzewienia (fot. 3) i tak przygotowane rośliny układa się na ligninie lub ręcznikach papierowych zwilżonych wodą (fot. 4).
  4. Całość odkładamy w ciepłe miejsce.
  5. W zależności od stanu roślin wynik może być widoczny już po 12 godzinach w postaci odrostów z wnętrza uciętych rozkrzewień (fot. 5).


Relacje z terenu (patrz: newsletter uprawowy TAP z 12 lutego 2014 r.) są zgodne, że oziminy na dziś są w dobrej formie i jeśli nie przyjdzie nagła zmiana warunków atmosferycznych  (silny mróz), to nic im nie zagraża.

Oprócz kondycji roślin warto też zwrócić uwagę na choroby: suchą zgniliznę na rzepaku i choroby liści zbóż (mączniak, septorioza). Są one obecne lokalnie w dość dużym nasileniu i jeśli ciepłe warunki się utrzymają, to ich presja będzie duża, co być może wymusi zastosowanie wczesnego zabiegu fungicydowego.  jd, bie1 z 5
Fot. 1. Pobierz monolit glebowy.

Fot. 1. Pobierz monolit glebowy.

2 z 5
Fot.2. Wypłukaj dokładnie korzenie rośliny.

Fot.2. Wypłukaj dokładnie korzenie rośliny.

3 z 5
Fot. 3. Obetnij liście  3–4 cm nad węzłem krzewienia.

Fot. 3. Obetnij liście 3–4 cm nad węzłem krzewienia.

4 z 5
Fot. 4. Tak przygotowane rośliny ułóż na ligninie lub ręcznikach papierowych zwilżonych wodą.

Fot. 4. Tak przygotowane rośliny ułóż na ligninie lub ręcznikach papierowych zwilżonych wodą.

5 z 5
Fot. 5. Jeżeli oziminy są w dobrej kondycji, to po 12 godzinach z wnętrza uciętych rozkrzewień wyrosną odrosty..

Fot. 5. Jeżeli oziminy są w dobrej kondycji, to po 12 godzinach z wnętrza uciętych rozkrzewień wyrosną odrosty..

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)