Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Strategia nawożenia azotem zbóż ozimych i rzepaku wiosną 2020

Za nami jubileuszowa edycja seminariów uprawowych top agrar Polska. Podczas naszych spotkań z rolnikami w lublinie, Zakrzowie na Opolszczyźnie, w Poznaniu i w Olsztynie sporo uwagi poświęciliśmy zagadnieniu nawożenia zbóż ozimych i rzepaku azotem. Nie jest to proste, bowiem za nami 2 suche lata i dawki nawozów trzeba ustalać bardzo starannie i indywidualnie.

Bartłomiej Czekała15 stycznia 2020, 12:31
Podczas swoich prelekcji nt. stosowania azotu wiosną 2020 nasz ekspert prof. dr Hansgeorg Schönberger, niezależny doradca z firmy N.U. Agrar podkreślał, że 2 suche lata niosą ze sobą konkretne skutki dla zawartości składników mineralnych w glebie.

– Mamy dosyć dobrze rozwinięte plantacje zbóż ozimych i warto w tym roku być ostrożnym w stosowaniu azotu, ponieważ jeżeli zastosujemy go za dużo, to nie będziemy w stanie go już zebrać z pola, a poprawić dawkę można zawsze. Większość rzepaku jest dosyć dobrze rozwinięta i nie musimy go pobudzać na wiosnę. My musimy zadbać o to, żeby rośliny nie głodowały, czy nie miały niedoborów, a dopiero w fazie strzelania w pęd trzeba zastosować taką dawkę, która będzie odpowiednia w zależności od stanowiska do spodziewanego plonu – przekonuje prof. Schönberger.

Zdaniem naszego eksperta w przypadku zbóż ozimych jest nieco inaczej.

– W przypadku pszenic ozimych mamy do czynienia z większym zróżnicowaniem. Te pszenice, które były wcześniej wysiewane i są dobrze rozwinięte, wystarczy aby otrzymały od 40 do 50 kg azotu na start wiosną. Z kolei te siane później i gorzej rozwinięte wymagają większej dawki, tj. ok 70-90 kg na start. Tu ocena musi być indywidualna, ponieważ nie ma na to uniwersalnego modelu – dodaje nasz ekspert.

ZOBACZ FILM Z WYKŁADU EKSPERTA!

CZYTAJ TAKŻE: Jaka pogoda będzie w 2020 roku? Zobacz prognozy z naszych seminariów uprawowych!


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ