Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Szeroki wybór odmian pszenicy ozimej

Obrazek

Krajowy rejestr zawiera 128 odmian pszenicy ozimej. Wiele z nich badanych jest w cyklu PDO, dzięki czemu rolnicy mają do dyspozycji bieżące oceny cech użytkowych i agrotechnicznych, zwłaszcza poziomu plonowania.

Janusz Biernacki25 lipca 2021, 09:40
Następny sezon uprawy zbóż ozimych zbliża się wielkimi krokami, trzeba więc niebawem podjąć decyzję, którą odmianę wysiać. Plonującą najwyżej, mniej – ale stabilnie – odporną na patogeny, czy stresowe czynniki środowiska. Podpowiedzi udzielają wyniki badań PDO. Tym razem publikujemy je dla pszenicy ozimej.
Rekomendacja ułatwia wybór
Liczba odmian pszenicy ozimej oferowanych na rynku, zarówno z Krajowego rejestru (KR), jak i ze Wspólnotowego katalogu odmian roślin rolniczych (CCA) jest bardzo duża. Wybór właściwej odmiany jest więc wyjątkowo trudny i wymaga m.in. śledzenia aktualnych wyników porejestrowego doświadczalnictwa odmianowego (PDO). Dużym ułatwieniem w trafnym wyborze odmiany pomocne są "Listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze województwa" (LOZ). Wykazy te tworzone są regionalnie, na szczeblu poszczególnych województw i corocznie aktualizowane. Warunkiem umieszczenia odmiany na tej liście są co najmniej 2-letnie dobre wyniki w doświadczeniach PDO w danym rejonie lub jednoroczne, w przypadku tzw. rekomendacji wstępnej, dlatego nie ma na nich odmian najnowszych. W roku 2021 na LOZ znajduje się łącznie 41 odmian, w tym jedna z CCA. W niemal wszystkich województwach rekomendowane są odmiany Artist i RGT Kilimanjaro...
Cały artykuł, wraz z komentarzem ocen cech rolniczo-użytkowych oraz opisem nowych odmian pszenicy ozimej, przeczytasz w nowym wydaniu 8/2021 „top agrar Polska”, na str. 84–91.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)