Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Trudne żniwa, a co z materiałem siewnym?

Obrazek

Trudne, szarpane żniwa odbiją się nie tylko na plantacjach przemysłowych, ale również nasiennych. Czy oznacza to, że będą problemy z materiałem siewnym, a co za tym idzie będzie droższy w tym sezonie?

dr Maria Walerowska16 sierpnia 2017, 06:00
Zapytaliśmy przedstawicieli firmy Top Farms o to, jak przekropna pogoda, a także późne infekcje grzybami czerniowymi, porażenie fuzariozami, odmładzanie łanu, problem porastania zbóż w kłosach wpłynie na ilość i jakość materiału siewnego zbóż w tym roku.

– Wysokie opady tuż przed dojrzewaniem zbóż i rzepaku, były na tyle wcześnie, że nie miało to istotnego wpływu na porastanie czy porażenie grzybami saprofitycznymi ze względu na brak dojrzałości pełnej, a tym samym spoczynek bezwarunkowy na większości plantacji za wyjątkiem jęczmienia jarego, który już był dojrzały.  Zboża nasienne zbierane w naszym gospodarstwie w tygodniu 31 kiełkują na poziomie 90% i więcej. Niepokojący jest jednak fakt, że dojrzałe zboża (wspomniany jęczmień) straciły nieco energii i tym samy masy na procesy zwiększonego oddychania podczas dreszczy co skutkuje niższym MTZ. Nie odnotowaliśmy jednak porastania czy odmładzania – mówi Paweł Kaczmarek z-ca Dyrektora Działu Roślin Kombajnowych w Top Farms.      
Podkreśla, on że na tym etapie można mówić o bardzo wstępnych szacunkach plonów, a tegoroczne plony są bardzo zróżnicowane.

Specjalista z Top Farms podkreśla, że w jego ocenie głównym czynnikiem wpływającym na plon była wczesnowiosenna aplikacja azotu.
Plantacje zbóż z opóźnionym azotem wiosennym plonują o około 1 tonę gorzej niż plantacje z nawożeniem na czas. Średnio patrząc na tegoroczny poziom plonowania jest on porównywalny do poziomu 2016 roku – dodaje Paweł Kaczmarek.

A jak będzie wyglądała dostępność materiału siewnego poszczególnych odmian? 
Jeszcze nie wszystkie odmiany zostały zebrane. Z tego, co obserwujemy, np. pszenica ozima Hondia wygląda bardzo dobrze, lepiej niż przed rokiem. W woj. kujawsko-pomorskim na glebach klasy IV/V plonowała na poziomie 9,5 t/ha przy wilgotności 10,8% – mówi Sylwii Krupiak, Dyrektor ds. nasiennictwa w Top Farms Agro Sp. z o.o.  Z kolei pszenica ozima oścista Euclide (jakościowa A) na Dolnym Śląsku dała 8,5 t/ha na słabych stanowiskach, przy wilgotności 13,5%, białko 14,5%, gęstość 78,9.
Jak na razie nie ma jeszcze oficjalnego cennika, ale pojawi się on zapewne niebawem.


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)