Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

USDA: Na świecie będzie więcej pszenicy

Obrazek

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował najnowszą prognozę globalnych zapasów pszenicy na koniec sezonu gospodarczego 2017/18. Ziarna będzie więcej. Zobacz o ile!

Bartłomiej Czekała14 października 2017, 07:08
Według opublikowanego wczoraj raportu amerykańskie władze stanowe w Waszyngtonie przewidują globalne zapasy pszenicy na poziomie 268,1 mln ton, czyli o prawie 5 mln ton więcej niż wynosi dotychczasowy rekord i o około 11,6 mln ton (5%) więcej niż w sezonie 2016/2017. Prognoza USDA zakłada globalne zbiory pszenicy w bieżącym sezonie na poziomie 751,2 mln ton. Przypomnijmy, że miesiąc temu te dane były o 6,3 mln ton niższe.

Amerykański Departament Rolnictwa skorygował także prognozy produkcji pszenicy dla Unii Europejskiej, Indii, Rosji i Kanady. W UE rolnicy mają zebrać 151 mln ton, w Indiach - 98,4 mln, w Rosji - 82 mln i w Kanadzie około 27 mln ton. Z kolei szacunki dla Australii zmniejszyły się od ostatniego miesiąca o 1 mln i wynoszą obecnie 21,5 mln ton.

Reakcja rynków na dane USDA była bardzo umiarkowana. Koszt 1 buszla pszenicy w kontrakcie grudniowym na giełdzie w Chicago wyniósł 4.31 dolara, co w przeliczeniu daje ok. 134 euro za tonę. To oznacza spadek zaledwie o 0,3% w porównaniu z notowaniem przed opublikowaniem raport USDA. Natomiast na paryskiej giełdzie Matif cena pszenicy spadła jedynie o 0,6% i wyniosła 160,75 euro za tonę.

A jakie ceny zbóż obowiązują w Polsce? Kliknij i sprawdź najnowsze notowania cen skupu zbóż top agrar Polska.

bcz

Źródło: AgE

Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy