Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Uwaga na jesienne przymrozki

Obrazek

Pogoda w ostatnich dniach sprawia wrażenie dość łagodnej, późnej jesieni. Tak jest w ciągu dnia, lecz w większości ostatnich nocy wystąpiły przygruntowe przymrozki, które mogą zakłócić skuteczność użytych preparatów, czy wywołać efekt fitotoksyczny na młodych roślinach.

Janusz Biernacki17 listopada 2021, 16:40
Chociaż wiele ozimin jest już w dość zawansowanym jesiennym rozwoju, to nie brakuje w kraju upraw, zwłaszcza pszenicy ozimej, które zostały posiane w ostatnim tygodniu. Dotyczy to przypadków, kiedy przedplonem były lub są burak cukrowy, czy kukurydza ziarnowa.
Z wcześniejszego monitoringu polowego wynika, że w obecnym sezonie dość powszechnie występowały na nowych uprawach zbóż mszyce, a z patogenów mączniak właściwy, czy rdza brunatna. Jeśli więc pogoda będzie sprzyjała, należy wykonać na nowych zasiewach pszenicy ozimej ochronę fungicydową, użyć herbicydu, a może nawet regulatora wzrostu.
W każdym z tych przypadków warto spojrzeć na minione i wyprzedzające prognozy pogody, aby ustrzec się niepożądanych efektów na roślinach lub ograniczyć skuteczność działania użytego pestycydu. O tym, że warto poświęcić na to kilka minut świadczą przykładowe mapy przymrozkowe z ostatniego tygodnia (patrz foto).
Przygruntowe przymrozki 10.11.2021 r.

Przygruntowe przymrozki 14. 11.2021 r.

Przygruntowe przymrozki 16.11.2021 r.

W tym terminie jedynie 15 listopad był umiarkowanie łagodny, gdyż umiarkowane przygruntowe przymrozki wystąpiły tylko na południu kraju. We wszystkich pozostałych dniach miały one dużo większy zasięg oraz wartość stopniową. Chociaż nie były to w większości silne przymrozki, zwykle do minus 2–3°C, to lokalnie były groźne. Na przykład:
  • 10 listopada w Zamościu (woj. lubelskie) odnotowano –6,2°C, a w Jarocinie (woj. podkarpackie –10,4°C
  • 11 listopada w Jarocinie (woj. podkarpackie) termometr przy gruncie pokazał –10,5°C
  • 12 listopada w Legnicy (woj. dolnośląskie) było –4,3°C, a w Jarocinie (woj. podkarpackie) –8,7°C
  • 14 listopada w Wieluniu (woj. łódzkie) pomiar wskazał –4,0°C, a w Namysłowie (woj. opolskie) –5,1°C
  • 16 listopada w Chorzelowie (woj. podkarpackie) zmierzono przy gruncie –4,6°C.
Jesienią, duże dobowe wahania temperatur, z dodatnią temperaturą w ciągu dnia, wynoszącą ok. 10°C, sprzyjają także większej ilości odkładania się mikotoksyn w uprawach kukurydzy ziarnowej.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)