Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Wczesny siew pszenicy – tak, ale…

Obrazek

Pogoda czy organizacja pracy w gospodarstwie nie pozwalają zawsze trzymać się sztywno optymalnych terminów siewu pszenicy ozimej. W niektórych przypadkach wskazane jest ich przyspieszenie. Ma ono jednak zarówno zalety, jak i wady.

Janusz Biernacki25 lipca 2021, 08:45
Mimo ogólnych zaleceń, że najkorzystniej jest siać zboża w optymalnym terminie, są rolnicy, którzy świadomie przyspieszają siew pszenicy ozimej, wykazującej największą elastyczność w tym wariancie agrotechniki. Takie „majstrowanie” ma jednak swoje konsekwencje. Podobnie jak opóźnione siewy, są one zarówno pozytywne (+), jak i negatywne (–).

(+) Niższa norma siewu
Do wczesnych siewów pszenicy, tj. w pierwszej dekadzie września, można wykorzystać większość odmian, chociaż firmy hodowlane zwykle wskazują, które z ich oferty nadają się bardziej do tego rozwiązania. Pozwala ono wejść roślinom w etap spoczynku zimowego w fazie zaawansowanego rozkrzewienia, w dobrej kondycji fizjologicznej oraz z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym. Najwcześniejsze terminy siewu poleca się zwykle na północy kraju, gdzie dość wcześnie jesienią dochodzi do znacznego spadku temperatury i częstych opadów, które nie pozwalają na prawidłową uprawę gleby.

Przyspieszone siewy pszenicy wymagają jednak spełnienia kilku wymogów. Po pierwsze należy zmniejszyć normę wysiewu o 15–25%, tj. do 160–220 ziaren/m2 – zależnie od stanowiska. Dłuższa i trwająca w lepszych warunkach wegetacja przyspiesza wschody i są one bardziej dynamiczne. Mniejsza obsada roślin zrekompensuje potencjał plonowania silniejszym krzewieniem, a ograniczy konkurencję o wodę i składniki pokarmowe. Zapobiegnie też wybujałości roślin. Wybrana odmiana powinna natomiast charakteryzować się wolniejszym tempem wzrostu początkowego, mniejszym krzewieniem i wyższą odpornością na wyleganie

Cały artykuł, ze wskazaniem zalet i wad wczesnych siewów pszenicy przeczytasz w nowym wydaniu 8/2021 „top agrar Polska”, na str. 80–83.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)