Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Webinarium: Jak chronić zboża przed fuzariozą kłosów?

Punktualnie o 20:00 rozpoczynamy nasze kolejne webinarium. Tym razem z naszym ekspertem - dr hab. Zuzanną Sawinską z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu - porozmawiamy o skutecznej ochronie kłosów zbóż w aktualnie panujących warunkach pogodowych.

Tomasz CzubińskiBartłomiej Czekała1 czerwca 2020, 09:47
Warunki pogodowe jakie ostatnio obserwujemy w Polsce stwarzają wyśmienite warunki do rozwoju fuzarioz na kłosach zbóż. Obecność fuzarioz to prosta droga do zanieczyszczenia ziarna mykotoksynami oraz argumentu odbiorcy ziarna do zaniżania ceny skupu. Ponadto oprócz pogody fuzariozom sprzyja fakt, że pszenica za chwilę wejdzie w fazę kwitnienia. Kiedy w takim razie i czym chronić kłosy zbóż?

Dla pełnej ochrony kłosów substancja fungicydowa powinna być w roślinach w chwili, gdy następuje zapylenie i zapłodnienie. Aby to osiągnąć różne gatunki wymagają różnych terminów zabiegu. Dla wczesnych jęczmieni ozimych jest już za późno na zabieg, który teraz wykonany nie wykaże tak dobrej skuteczności, jak w pszenicy. Na szczęście jęczmień rzadziej wykazuje objawy fuzarioz. Jeszcze trudniej dobiera się termin w pszenżycie a szczególnie w życie.
 
Kiedy zatem wjechać z opryskiwaczem w pole? Jakie środki dobrać w zależności od terminu i rodzaju poprzednich opryskiwań. Jakie substancje dobrać w zależności od stanu plantacji i potencjału plonowania? Czy do zabiegu na kłos dodać nawozy mikroelementowe albo azot? Czy konieczne jest zwalczanie szkodników?
 
Na te oraz inne pytania, dotyczące ochrony fungicydowej, odpowie podczas poniedziałkowego webinarium dr hab. Zuzanna Sawinska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. tym samym spełniamy obietnicę, jaką złożyliśmy podczas poprzedniego webinarium dotyczącego ochrony liścia flagowego.

Zachęcamy do oglądania! Wszystkim osobom, które się zapisały do udziału w tym webinarium wysłaliśmy mailem linki. Prosimy o sprawdzenie skrzynek pocztowych.


Picture of the author
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)