Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Wojna na Ukrainie uderza w rolnictwo

Obrazek

Pomimo, iż wojna na Ukrainie toczy się w dwóch wschodnich prowincjach, mniej znaczących rolniczo, to jednak ma ona zasadniczy wpływ na kondycję całego sektora rolnego w tym kraju.

Karol Bujoczek13 marca 2015, 05:01

Donieck i Ługańsk to regiony przemysłowe, których wpływ na produkcję rolną Ukrainy jest niewielki, jeśli spojrzeć na to tylko pod kątem areału uprawy. Skutki wojny są jednak dramatyczne dla rolników w całej Ukrainie. Jak pisze magazyn DLG-Mitteilungen, największym problemem na wiosnę jest brak środków na zakup nawozów, materiału siewnego oraz środków ochrony roślin. Ponadto słaba hrywna i wysoka inflacja na poziomie 20-30% sprawia, że rolnicy mają problemy z obsługą kredytów i zakupem środków do produkcji. Poważnym problemem wielu gospodarstw jest także prowadzona obecnie mobilizacja mężczyzn do wojska. Z gospodarstw odchodzą do armii młodzi mężczyźni, których zabraknie przy pracach wiosennych na polu. Ukraiński Agribusiness Club przewiduje spadek plonów o około 25% w porównaniu do rekordowego roku ubiegłego.

W związku z galopującą inflacją, rolnicy sprzedają towar tylko wtedy, gdy potrzebują pieniędzy na bieżące wydatki. Towar jest więc zabezpieczeniem środków, co sprawia, że trudno zawiera się kontrakty i nie ma pewności jaka będzie dostępność ukraińskiego zboża czy rzepaku na rynkach bezpośrednio po żniwach.  kb, e-abi, fot. mon.gov.plPicture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)