StoryEditor

Worek z nasionami pszenżyta policzonymi co do sztuki

Oczywiście w takich towarach jak materiał siewny roślin rolniczych, stosowany w dużych ilościach, policzenie nasion co do sztuki jest ekonomicznie nieopłacalne i nieuzasadnione. Jednak idea jednostek siewnych, w których z dość dużą dokładnością kupujemy określoną liczbę nasion kiełkujących zatacza coraz szersze kręgi. Teraz pojawia się pierwsze pszenżyto ozime w jednostkach siewnych.
27.08.2020., 09:08h
Od co najmniej 30 lat mówimy, że zboża sieje się w określonej liczbie roślin na jednostkę powierzchni a nie w kilogramach na hektar. Niestety, mimo że nastąpiła już zmiana pokoleniowa, cały czas wielu rolników zapytanych, ile sieją zboża, odpowiadają 150, 200, 300 kg/ha.

Tymczasem powinno operować się wartością obsady, czyli szt./m2. Co ciekawe takie określenie stosujemy od lat w przypadku kukurydzy czy buraka. Być może jest to wynik tego, że w kulturach tych materiał siewny sprzedawany jest od dziesiątek lat w jednostkach siewnych. Teraz, gdy mamy już powszechne jednostki siewne żyta i jęczmienia mieszańcowego, od kilku lat pszenicy a teraz pszenżyta powinien utrwalić się wśród praktyków sposób operowania obsadą a nie masą.

Jednostka siewna to na pewno wygoda dla rolnika, nowoczesnego rolnika. Pozwala to nie tylko na precyzyjne wyznaczenie normy siewu, ale także na oszczędności nasion - gdy znamy liczbę ich kiełkujących, nie dodajemy poprawki normy siewy na siłę kiełkowania i czystość. Ponadto nasiona w jednostkach są najczęściej przygotowywane na lepszym sprzęcie, np. z użyciem stołu grawitacyjnego. Są one wiec wyrównane pod względem wielkości. To też cecha, która pozwala na uzyskanie równej obsady po siewie i równego tempa kiełkowania.

Danko Hodowla Roślin jako pierwsza polska firma oferuje pszenżyto w jednostkach siewnych. Jest to na razie odmiana Corado. Firma proponuje wysiewać je w ilości 4 js./ha. W jednostce siewnej pszenżyta jest 750 tys. kiełkujących nasion i ma ona masę około 25 kg.

Jeszcze nie wiadomo, czy wszystkie odmiany pszenżyta Danko, a także innych firm hodowlanych i nasiennych będą operowały taką wielkością jednostki siewnej. Oby tak było i firmy porozumiały się w tej kwestii i ujednoliciły jej wielkość (liczbę szt. nasion kiełkujących w js.) - ułatwi to w przyszłości rolnikom zamówienia i siew.

Obecnie, w przypadku jednostki siewnej Corado zalecenia 4 js./ha dają obsadę 300 szt/m2. Producentem nasion jest firma Wronkowski Nasiona i będą one dostępne w tym roku w ograniczonej ilości w wybranych punktach dystrybucyjnych.

Kilka słów o odmianie. Jest to nowa kreacja w ofercie na sezon 2021! Odmiana wczesna. Danko HR podaje, że w ostatnich trzech latach w czasie badań rejestrowych uzyskało rekordowe plony. Ma to być zasługa tolerancji na okresowe niedobory wody. Na poziomie a2 (zwiększenie intensyfikacji produkcji) odwdzięcza się jeszcze większym plonowaniem. W doświadczeniach rejestrowych COBORU w 2019 r. plonowało często ponad 10 t/ha, a w II rejonie oceny odmian (woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie) dało nawet 12,4 t/ha! Charakteryzuje się wysoką odpornością na mączniaka, rdzę brunatną, rynchosporiozę, septoriozę liści i septoriozę plew.

tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 10:10