Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Wschody i kondycja zbóż przed zimą

Tej jesieni pogoda, a dokładnie częste i obfite opady we wrześniu i październiku, ograniczyły prace polowe większości rolników z południa kraju. Do tej grupy zaliczają się producenci z woj. opolskiego, których poprosiliśmy o komentarz sytuacji polowej.

21 listopada 2020, 16:03
W Olbrachcicach pszenica ozima siana pod koniec września wygląda bardzo dobrze. Jej wschody były dobre i wyrównane. Jeśli pogoda pozwoli, to w najbliższym czasie rolnik planuje wykonać zabiegi herbicydowe na miotłę zbożowa i chwast dwuliścienne. Planuje też zasilenie roślin odzywkami dolistnymi, by poprawić ich potencjał zimotrwałości. Nie ma też problemu z gryzoniami, które tak bardzo dały się we znaki w ubiegłym sezonie. Być może w ograniczeniu ich występowania pomogły obfite opady deszczu.

W miejscowości Wołczyn opóźnione były siewy jęczmienia ozimego z powodu dużych opadów we wrześniu i październiku. Uprawy wymagają także zwalczania chwastów. Wszystko w rękach natury. Gleba musi przeschnąć, by sprzęt mógł wjechać na pola. Rolnik zaobserwował też mszyce na zbożu, co wymaga użycia insektycydu.

Podobna sytuacja na polach występuje w kombinacie w Głubczycach. Opady wstrzymały siewy pszenicy ozimej, które rozpoczęto w połowie września. Około tygodnia korzystnej pogody pozwoliły na zasianie ok. 800 ha zboża, a pozostało jeszcze prawie dwa razy tyle. Jeśli pogoda się nie wyklaruje, to planów tych nie uda się zrealizować. Bardzo obfite deszcze w tym rejonie i ciężkie gleby sprawiły, że prace polowe trzeba było wstrzymać na ok. 30 dni.

Posiana wcześniej pszenica krzewi się słabo, ze względu na nadmiar wody, niedobór powietrza, niską jej temperaturę i większe zagęszczenie. Z kolei w zagłębieniach, gdzie woda stała przez kilka dni, brak wschodów. W glebie pozostało tylko zbutwiałe ziarno.

Dużym problemem w tym sezonie jest także silne wypłukanie z gleby części składników pokarmowych, a pozostałe na ciężkich stanowiskach np. potas czy fosfor zaburzają proporcje między jonami glebowymi, co pogorszy pobieranie składników pokarmowych i ogólny rozwój roślin prze zimą.


Tekst: Biernacki, Drożdż; zdjęcia: dr Mariusz Drożdż


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)