Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Wychodzi kiepskie pH

Obrazek

Jęczmień ozimy już się krzewi i można na niektórych plantacjach zauważyć, że być może nie wszystko jest tak jak być powinno z odczynem gleby.

Jacek Daleszyński9 listopada 2021, 15:27
Jęczmień to zboże najwrażliwsze na zbyt niskie pH gleby. Bardzo szybko, bo już właśnie jesienią, mogą wystąpić na roślinach objawy o tym świadczące. Jest to najczęściej słaby wzrost siewek z powodu zamierających korzeni. Liście z czasem przybierają barwę żółtawą. Łan się przerzedza (wypadanie roślin), a rośliny karłowacieją. W miarę postępu wegetacji widać, że rośliny jeśli nie wypadną meczą się, a zawiązane małe kłosy maja, mówiąc delikatnie mizerne ziarno.

Tylko wapnowanie pomoże

W takim przypadku można oczywiście jesienią próbować zapobiegać dalszemu pogarszaniu się stanu roślin. Do pewnego stopnia skuteczne będzie wapnowanie pogłówne wapnem, zawsze węglanowym sypkim drobno mielonym lub granulowanym (to pierwsze po zmyciu przez deszcz nie zaszkodzi roślinom, drugie natomiast można rozsiać rozsiewaczem do nawozów, co jest wygodniejsze, ale takie wapno jest wyraźnie droższe od sypkiego).
Nie ma co przesadzać z dawką, bo stosowanie wapna na powierzchnię gleby nie da tak dobrego efektu, jak wymieszanie go z glebą. Doraźne 0,5–1 t/ha wapna, które jeśli zostanie wmyte przez deszcz w glebę na kilka centymetrów, poprawi nieco odczyn w strefie korzeniowej roślin, których korzenie właśnie nie sięgają jeszcze głęboko. Pamiętać należy, że na takim stanowisku trzeba jeszcze raz wapnować po żniwach, żeby wymieszać wapno z glebą.
W ostatnich dniach spadło trochę deszczu, nawet 20–30 mm. Jeśli ktoś zastosował u siebie wapno przed tymi deszczami to dzięki nim zostało ono wpłukane do gleby na 5–7 cm. Na tym etapie rozwoju zbóż korzenie właśnie na maksymalnie kilkanaście centymetrów, więc działanie wapna skupi się w strefie korzeniowej. Zastosowanie wapna teraz też może być efektywne przez wilgotną glebę i dzięki wciąż padającym deszczom.

jd, fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)