Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Zboża: choroby mogą atakować

Obrazek

Zboża ozime są w trakcie zasiewów. Te zasiane najwcześniej, jak jęczmień ozimy mogą być atakowane przez choroby grzybowe.

Jacek Daleszyński27 września 2016, 08:33

Czego można się spodziewać w tym roku? Przede wszystkim patrząc na panujące warunki nie można stwierdzić, że są one korzystne dla rozwoju grzybów. Z drugiej jednak strony mokre lato spowodowało ich intensywny rozwój. Przedłużające się żniwa sprawiły, że grzyby porażały praktycznie całe rośliny. Wytworzone zarodniki na resztkach pożniwnych są źródłem chorób dla upraw następczych. Zwiększone ryzyko wystąpienia chorób na zbożach już jesienią jest tam, gdzie przypadają one często w zmianowaniu, niedokładnie miesza się resztki pożniwne lub prowadzi się uproszczoną uprawę gleby. Choroby grzybowe mogą pojawić się już w okresie wschodów zboża i jest to najniebezpieczniejszy moment ponieważ są one wtedy bardzo delikatne. Z reguły nie dochodzie jeszcze w tej fazie do przekroczenia progu szkodliwości, ale koniecznie trzeba monitorować rośliny.

Z chorób, których możemy się spodziewać w tym roku są oczywiście mączniak prawdziwy na wszystkich gatunkach zbóż, plamistość siatkowa na jęczmieniu, septorioza paskowana liści na pszenicy oraz jeśli będzie słoneczna pogoda także rdzy na wszystkich gatunkach.
Więcej o prognozie porażenia zbóż chorobami przeczytacie w najnowszym wydaniu "top agrar Polska" na stronie 66.

jd, fot. DaleszyńskiPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)