StoryEditor

Zboża: temperatura rośnie, jest szansa na zwalczanie chwastów

Jednym z podstawowych zabiegów w zbożach ozimych jesienią jest zwalczanie chwastów. Jednak późno siane pszenice nie zawsze udaje się odchwaścić.
16.11.2016., 10:11h

Zdecydowana większość pszenicy ozimej została już zasiana. Wciąż jednak można było spotkać w polu siewniki, przede wszystkim na stanowiskach po burakach i koszonej jeszcze kukurydzy. Wśród rolników pokutuje przekonanie, słuszne pod wieloma względami, że lepiej późno zasiać pszenicę ozimą niż wiosną pszenicę jarą. Niewielu decyduje się na przewódki, bo mają one jednak mniejszą zimotrwałość i mrozoodporność niż formy ozime.

Pszenice posiane przed miesiącem znajdują się w fazie 1–3 liści. To dobry moment na ich odchwaszczanie, ale po pierwsze najpierw trzeba wjechać w pole (muszą to umożliwić warunki wilgotnościowe), a po drugie i najważniejsze wymagana jest odpowiednia temperatura do skutecznego działania herbicydu. Bardzo ważne jest też odpowiednie dobranie preparatu. Musi on zwalczać miotłę zbożową, wyczyńca i stokłosy (dwa ostatnie w regionach, gdzie stanowią problem). Poza nimi jesienią mogą wschodzić chwasty zimujące, które równie ciężko zwalczyć wiosną: samosiewy rzepaku, fiołek polny, mak polny, chaber bławatek, bodziszek drobny, maruna bezwonna, przytulia czepna, jasnoty, ostrożeń polny, rdesty, rumianki czy rumiany....

Pozostało 64% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jacek Daleszyński
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński

redaktor top agrar Polska, specjalista w zakresie uprawy roślin.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 09:12