Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Zboża w kiepskiej formie, co robić?

Obrazek

Choć dni są już coraz cieplejsze w nocy, zwłaszcza przy gruncie, panuje temperatura bliska zera lub nawet z przymrozkami do –3 st.C. W takich warunkach zboża ozime mają przyhamowany rozwój, a wierzchołki młodych, niezahartowanych liści zasychają.

Jacek Daleszyński21 kwietnia 2015, 08:32

Na chłodne i mroźne warunki pogodowe wspomagającym kondycję roślin rozwiązaniem jest dolistne dokarmianie zbóż. W skład mieszaniny zbiornikowej może wchodzić nawóz mikroelementowy, mocznik, siarczan magnezu czy biostymulator, np. Asahi. W przypadku, kiedy rośliny mają objawy niedoboru fosforu na liściach można także dodać nawóz dolistny fosforowy. Pomoże on roślinom przetrwać okresy chłodu kiedy składnik ten jest gorzej pobierany. Mocznik na obecnym etapie rozwoju zbóż ozimych (BBCH 30–32) można podać w stężeniu 8–10% (8–10 kg nawozu w 100 l wody), siarczan magnezu w stężeniu 5–7% (5–7 kg nawozu na 100 l wody), a nawóz fosforowy i mikroelementy najlepiej zastosować wg wskazań producenta.
Zabieg ten wypada w momencie pierwszego zabiegu fungicydowego. Presja chorób w tym roku generalnie nie jest wysoka. Warto jednak zastosować preparat chroniący podstawę źdźbła. Choroby atakujące ten organ rozwijają się przy niższej temperaturze i nawet jeśli na roślinach nie widać jeszcze ich objawów nie oznacza to, że nie doszło już do infekcji. Substancje, które można zastosować do zwalczania tych sprawców, to np. prochloraz (Atak 450 EC, Mondatak 450 EC, Golden Prochloraz 450 EC, Mirage 450 EC), tiofanat metylu (np. w Yamato 303 SE, Matador 303 SE, Moderator 303 SE) lub substancję z grupy triazoli. Przy niskiej presji chorób powyższe substancje dobrze ochronią także liście przed mączniakiem czy septoriozą, która pojawia się już na roślinach.
jdPicture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)