Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Żniwne pogotowie cenowe: obawa o jakość ziarna

11.08.2017

Drukuj

Żniwne pogotowie cenowe: obawa o jakość ziarna

Artykuł płatny

- Pogoda niestety psuje szyki rolnikom. Jakby tego było mało zaczyna do nas przyjeżdżać pszenica o niższej liczbie opadania. Cały czas mieści się ona w dopuszczalnej normie, ale gorsze ziarno pod tym względem nie jest już wyjątkiem – mówi nam osoba z lubuskiego skupu.
Rzeczywiście to pokłosie często padających deszczy. Sytuacja może się pogorszyć, bo w wielu regionach kraju znowu spadło kilkadziesiąt litrów wody/m kw. Na ponowny wjazd w pole trzeba będzie poczekać kilka dni, oczywiście jeśli pogoda dopisze.

Porastanie ziarna

Proces ten ma bezpośredni wpływ na liczbę opadania – jeden z parametrów branych pod uwagę podczas kwalifikowania pszenicy do klasy konsumpcyjnej. Warto wiedzieć, że porastanie ziarna najpierw przebiega w sposób utajony. Zanim kiełek wydostanie się z ziarniaka przez kilka dni trwają w nim procesy enzymatyczne rozkładające substancje zapasowe do prostszych związków potrzebnych zarodkowi do wytworzenia kiełka. Już wtedy pogorszeniu ulega parametr liczby opadania. Zdarza się, że takie ziarno przywiezione do skupu po zbadaniu klasyfikowane jest jako paszowe i rolnik dostaje za nie niższą cenę.

Co w kraju?

Nie mam jeszcze sygnałów, że w którymś ze sprawdzanych skupów doszło do sytuacji opisanej powyżej. Niestety nie można wykluczyć takiego scenariusza...

Przeczytaj cały artykuł w wersji Premium

Kup dostęp do artykułu lub skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.

Płatność za artykuł

3,69 zł

/ za artykuł

Zamawiam

Polecamy

Prenumerata

165,00 zł

/ rok

Zamawiam

Mam już konto prenumeratę lub konto premium Zaloguj się

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii